Päästjad ja ennetustöö

Õnnetuste ärahoidmise teemadel.
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Kuidas ennetustööd paremini korraldada?

Postitus Postitas Doktor »

Kuna ennetamine on mitmes mõttes kuulutatud Pääseameti päästeingliks, siis kutsuksin arutama teemal kuidas on ennetustööd kõige parem korraldada. Miks selline teema? Mul on tekkinud kuri kahtlus, et kogu see ennetamine tipneb järgmisel kevadel ilmuva kulupõletamise vastase kampaaniaga (NB! Ma ei tea, kas selline kampaania on ettevalmistamisel, aga jutu illustratsiooniks oletan).

Lühidalt järelvalve ja sõbraliku jutu proportsioonid on paigast ära. Võtame liikluse. Olid meil reklaamid "lase inimene üle tee". Keegi võiks selleaastased ülekäigurajal hukkunud ülesse lugeda. Ise ei viitsi praegu linke otsida. Sama jutt turvavööde kohta. Soovitaks sellist statistikat, et tulge kahjutulelt koju ja lugege kokku turvavööta vastu sõitvad juhid.

Kas mäletate juhtumit Paldiskis kui ROK' i sõdurite ja kohalike elanike vahel läks arveteklaarimiseks. Edasi ilmus ajakirjas "Luup" intervjuu Paldiski endise komandandiga. Juttu tuli kuritegevusest jms. ja mees ütles lihtsalt:" Kui kontroll puudub, hakkab inimene ennast õgima". M.O.T.T
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Postitus Postitas Doktor »

Ma näen, et see teema ei ole ülemäära populaarne, aga kui mõni ennetustöö spetsialist siia satub, siis ehk ta vastab. Ma ei nori, aga uudishimulik olen küll. Viitan järgmistele probleemidele ja pärin, et kuidas need lahendatakse.

Riigikontrolli aruandes viidati, et ennetustöö osana ei ole korraldatud meediakampaaniaid. Kuna tõhusaim meedium on televisioon, siis ilma selleta ilmselt ei saa. Seega kust võetakse raha ülimalt kuluka tv reklaami tarbeks? Ja veel, enne reklaamiajastut tähendas kampaania hoogtegevust. Ehk teen kuni hoog sees. Seega on karta suitsuanduri pesupulbristumist ja kampaania lõppedes ka ununemist.

Töö lastega. Muidugi tänuväärne ja kergesti alluv sihtrühm. Aga kooli programmist on sisuliselt kaotatud / kaotamisel isegi inimeseõpetus, mis käsitledes seksuaalsust, sooidentiteedi kujunemist jms. küsimusi puudutab inimeseks olemise fundamentaalprobleeme. Kui isegi selline ülitähtis valdkond on põlatud, siis kuidas kavatsetakse sinna tulemusele orienteeritud programmi lisada tuleohutus.

Ja veel. Vaadake turvavöö ja suitsuanduri kasutuselevõtt ei ole päris üksühene. Esimene on paigaldatud kõigisee tänapäeva autodesse ja tuleb kaas koos auto osmisega. Esmaste vahendite muretsemine eeldab täiendavat rahalist kulu. Just tuletasin meelde, et olen isiklikult kulutanud tuletkustutustekkide, andurite jms. peale aja jooksul umb. 1500 EEK. Seega kuidas plaanitakse inimesteni viia SISULINE teadmine nende vajalikusest, et nad oleks nõus raha kulutama. Enamik inimesi oma elu jooksul tulekahjuga kokku ei puutu.[/list]
Ivo
Postitusi: 143
Liitunud: 21:17, 07 02 2006
Asukoht: Lilleküla Keskkomando
Kontakt:

Postitus Postitas Ivo »

Vanasti sai lasteaedades pritsuautot näitamas käidud. Nüüd vist andurijagajad saavad ilma hakkama. Tallinnas on terve büroo selleks moodustatud.
Ivo
kert.
Postitusi: 121
Liitunud: 21:43, 15 05 2006
Asukoht: Põhjas...
Kontakt:

Postitus Postitas kert. »

Ivo kirjutas:Nüüd vist andurijagajad saavad ilma hakkama.
Ei saa nad ühti :wink: ja on ka suhteliselt hiljuti lasteaias käidud.
rax
Postitusi: 16
Liitunud: 15:07, 02 07 2006
Asukoht: PEPK
Kontakt:

Postitus Postitas rax »

lasteaedades käimist pritsuautoga on küllaga, see pole kuhugi kadunud minu teada. sel aastal on teadaolevalt suurem ennetustööprojekt "Kodu tuleohutuks"
merxu
Postitusi: 8
Liitunud: 15:22, 11 10 2009
Kontakt:

Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas merxu »

Tere. Minul selline mure, pean kirjutama arutluse päästekomandode osalemisest ennetustöös. Sooviksin teada päästjate endi arvamust selle kohta. Seega paluks, et te avaldaksite siin julgelt oma arvamust :).
NImelt, kuidas teile meeldib ennetustöös osalemine (suitsuandurite paigaldamine jne)? Millal täpselt algas suitsuandurite paigaldamise kampaania (komandode poolt)? Kuidas see teile teatavaks tehti (et peate ennetustöös osalema)? Kas seda oleks saanud kuidagi paremini teha?

Ühesõnaga, palun teine arvamust. Olen kuulnud väga vastakaid arvamusi selle kohta. Ning sooviks ka siinsete tegusate inimeste arvamust kuulda :).
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas Doktor »

merxu kirjutas:Tere. Minul selline mure, pean kirjutama arutluse päästekomandode osalemisest ennetustöös. Sooviksin teada päästjate endi arvamust selle kohta. Seega paluks, et te avaldaksite siin julgelt oma arvamust :).
NImelt, kuidas teile meeldib ennetustöös osalemine (suitsuandurite paigaldamine jne)? Millal täpselt algas suitsuandurite paigaldamise kampaania (komandode poolt)? Kuidas see teile teatavaks tehti (et peate ennetustöös osalema)? Kas seda oleks saanud kuidagi paremini teha?

Ühesõnaga, palun teine arvamust. Olen kuulnud väga vastakaid arvamusi selle kohta. Ning sooviks ka siinsete tegusate inimeste arvamust kuulda :).
Oled sa ise pritsimeestega sellel teemal vestelnud või teisiti küsides, kust su vastakad arvamused pärinevad? Komandodest? Osakondadest? Üksikisikutelt?

Selline küsimus ka, et kas sind huvitab peamiselt viimane nn suitsuandurikampaania või tahad teada üldisemalt mida pritsimehed ennetustööst arvavad?
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.
merxu
Postitusi: 8
Liitunud: 15:22, 11 10 2009
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas merxu »

Ei, minul ei olegi selle kohta kindlat arvamust. Olen lihtsalt mõndade päästjate käest kuulnud, et osadele meeldib teha ennetustööd ja teistele mitte. Mind huvitabki, miks selline arvamuste lahknemine? Mis on selle põhjus, et tekivad negatiivsed arvamused, või vastupidi poitiivsed? Arvasin, et ehk oskate aidata. Minul nimelt on see koolitöö. Kuid selleks oleks vaja ka teie arvamusi. Ei tahaks seda päris välja mõeldes teha.
merxu
Postitusi: 8
Liitunud: 15:22, 11 10 2009
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas merxu »

Ja mind huvitab kogu ennetustöös osalemine. Võite kirjeldada ka arvamust viimase suitsuandurite kampaania kohta. See vist küttis eriliselt pingeid üles?
anttil
Postitusi: 242
Liitunud: 21:43, 07 02 2006
Asukoht: Pärnu päästekomando
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas anttil »

Üks ennetustöö vorme on ju ka Nublu kostüümi selgaajamine. Ehk siis töö lastega. Osad meist teevad seda ju heameelega. Lapsed on ju vahvad ja nemad ei ole süüdi, et päästja palk on väike jne. Mõelgem sellele, et väikene laps on ju 10 aasta pärast juba päris suur inimene. Ja tegelikult ta ei unusta ju seda mida rääkis Nublu, kuidas ta käis päästekomandos, mida talle seal räägiti, kuidas päästjad temasse suhtusid jne. Meil on tegelikut ennetustöös tähtsam roll kui me seda arvata oskame. Nagu ma juba ütlesin kujundab täiskasvanu oma vaated lapsepõlves nähtu ajel ja põhjal.

Nüüd te küsite, et kas Antti on segi läinud???
Ei ole, aga Antti on nii mõnegi lapse isa, mõnegi kasuisa.
Antti
tel. 58279009
merxu
Postitusi: 8
Liitunud: 15:22, 11 10 2009
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas merxu »

Mhmh, okei, saan aru, et lastele suunatud kampaaniad on head just tuleviku perspektiivi suhtes, kuna nad on vastuvõtlikud ja positiivne kogemus päästjatega jääb neile meelde.
Inimesi on erinevaid. Ega kõigile vist Nublu kostüüm "ei sobi"?

Aga kuidas oli siiski nende suitsuandurite üles panekuga? Kuidas see teile teatavaks tehti? Kas tõesti riputati vaid käskkiri seinale ja ei mingit seletust?
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas Doktor »

Mehed kommenteerige siis palun. Maailm ei koosne ainult aü- st ja läbirääkimistest ehkki need mõlemad on väga olulised.

Minu arvamus on järgnev. Üldistan pisut viimase aja perspektiivis.

Eesti päästeteenistuses on üldiselt tavaks vähemalt 1999 aastast, et näost näkku suheldakse vahetu ülema ja tavaliselt ka temast järgmise ülemaga. Teistpidi siis vahetu alluva ja tema alluvaga. Kui sind huvitab suhtlemise aspekt, siis soovitan lugeda teemat tuntud kommunikatsiooniuuringust. Eriti pane tähele osa kus öeldakse selgelt, et isegi nn kontoritöötajatel (ebaõnnestunud üldistus muide) on nende endi hinnangul organisatsiooni tegevusest puudulik ülevaade. Parimaks info allikaks peetakse aga isiklikke kontakte ehk siis kuulujutte. Usun, et saad aru kuhu tüürin.

Ennetustegevus oli teenistuses teatav põlualune. Ütleksin väga subjektiivselt, et mõte ennetustegevuse kuluefektiivsusest hakkas esile tõusma ca 2003. Eelarve suurenemine ennetuse suunal toimus minu teada ca 2005... vt näiteks
http://tartu.postimees.ee/030506/esileh ... 200000.php

Ja nüüd ringiga komandosse. Kuidas said pritsimehed teada suurest "sotsialistlikust kohustusest" tegeleda ennetustööga. Eks ikka käskkirjade kaudu. Ja uute saabunud ametijuhendite kaudu jne. Viisakas oleks olnud tulla ja seletada mida tahetakse, kuidas plaanitakse. Teha niiöelda ellu viijad ka asjaosalisteks. Põhiline info oli aga see, et ennetus on nüüd prioriteet, sest see on prioriteet ja kogu muusika.

Mida mõtleb pritsimees? Aga mida mõtleb iga inimene kellele selja taga mingi kohustus kraesse lükatakse? Ta mõtleb, et minge õige põrgu, milleks meil on ennetusbüroo? Viimast isegi siis kui ta saab aru, et ennetus on hea mõte. Ja ennetus ja suitsuandurid on hea mõte.

Tagajärjeks on olukord, kus ennetusega tegeletakse vastumeelselt, sest ennetust korraldavad inimesed ei pea vajalikuks meeskonnatööd. Ja nii ongi, et elanikonna harimisele kuuluv aeg kulub komandos... igal juhul mitte elanikkonna harimisele.

Isiklik kogemus on mul ühest Tartu talvest. Vajusin hommikul tööle ja pealik ütleb, et käsk tuli, davai läheme ühte kooli autot näitama ja suitsuandurit tutvustama.
  • Tore jah, kas esinejad võiks sellest ette teada?
  • Kas palun keegi annaks mulle metoodilisi materjale?
  • Kas palun keegi lepiks kooliga täpselt kokku mida me teeme?
  • Kas palun keegi kontrolliks, et lastel oleks väljas külma käes seismiseks (rõhk seismisel) korralikud riided. Väljas oli -15 C.
  • Kas palun keegi lepiks kokku lahingutehnika demonstratsiooni ulatuse. Ei saa ometi op valves masinat kooli õue laiali laotada.
No merxu, küsi midagi. Ja tead, iga tulekahju ära hoidmine ehk kiire avastamine on odavam kui selle kustutamine või vareme loputamine. Ma ei ole ennetamise vastu.

http://www.siseministeerium.ee/public/S ... _18_10.pdf
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.
estfire112
Postitusi: 23
Liitunud: 21:36, 17 01 2008
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas estfire112 »

Õnneks või kahjuks, aga Doktori põhjalikule ja kokkuvõtvale vastusele polegi midagi lisada :-|
Selliseks ongi kujunenud arvamus ennetusest
Pärnu
merxu
Postitusi: 8
Liitunud: 15:22, 11 10 2009
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas merxu »

Hmm, olen samuti enamuses sellist arvamust kuulnud nagu Doktor rääkis. Eks selline käitumine tekitab trotsi. Selline küsimus, et kui oleks tegutsetud teisiti, nt selgitatud eelnevalt mis on tulemas, kas siis oleks suhtumine teine? Sest tegelikult tõesti, milleks on siis ennetusbüroo, kui päästjad osa nende tööst enda õlule võtavad...
merxu
Postitusi: 8
Liitunud: 15:22, 11 10 2009
Kontakt:

Re: Päästjad ja ennetustöö

Postitus Postitas merxu »

Tegelikult mind huvitab, millised oleksid need reaalsed võimalused, kuidas oleks võinud seda olukorda lahendada?
Kas teha selgitustööd või on veel mingeid võimalusi?
Oleks üks neist: jätta ennetustöö ikkagi ennetuses töötavatele inimestele?
Või mida te arvate?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist