Esmaabi oskuste nõuded

Arutelu kõigi Päästeteenistust puudutavate õigusaktide üle.
Vasta
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Esmaabi oskuste nõuded

Postitus Postitas Doktor »

Kuna varustuse rubriigi all tuli teema jutuks, siis järgmine küsimus. Milliseid esmaabi võtteid peab oskama päästja ja milline akt seda reguleerib :?: Eelkõige huvitab mind see õigusakt!
maadleja
Postitusi: 25
Liitunud: 18:01, 17 01 2006
Kontakt:

Postitus Postitas maadleja »

Kui päästeteenistuja on autojuht, siis:
Nõuded mootorsõidukijuhi esmaabialasele väljaõppele
Sotsiaalministri 19. juuni 2001. a määrus nr 63

Pakuksin veel välja varianti:"Päästeteenistujate atesteerimise põhinõuded, sealhulgas hariduse ja füüsilise ettevalmistuse nõuded" paragrahv üks sätestab, et päästeteenistuja peab omama vähemalt päästealast kutseharidust või olema lõpetanud Päästeameti poolt kinnitatud õppekava alusel läbiviidud ametikohale vastava päästeala tööde alase kursuse(d).
"Nõuded tuletõrje- ja päästetöötajate väljaõppele ja täienduskoolitusele ning väljaõppe ja täienduskoolituse kord"
Niipalju kui mina aru saan, siis peame oskama seda, mis kooli või kursuste läbimiseks vajalik on.
julgesti asja kallale, targasti plaani juurde
janark
Postitusi: 330
Liitunud: 17:19, 17 01 2006
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas janark »

See pole vist küll päris õigusakt, kuid tuletõrjuja-päästja oskused määrab kutsestandard, millele tuletõrjuja-päästja kutsekvalifikatsioon peab vastama.
http://www.kutsekoda.ee/download.aspx/d ... -päästja
5.2 Põhioskused ja -teadmised

5.2.11 Erakorraline meditsiin – I algtase; II kesktase

1) inimese anatoomia ja füsioloogia
2) inimese patoanatoomia ja -füsioloogia
3) eluohtlikud seisundid – traumad ja erakorralised haigestumised
4) olukorra hindamine sündmuskohal
5) kannatanu üldseisundi hindamine
6) esmaabi
7) kannatanu transport
8 tööohutus


Kuna loetelus on sees "esmaabi", siis ma usun, et selle all on mõeldud kõiki esmaabi võtteid.
konks
Postitusi: 26
Liitunud: 15:18, 11 01 2006
Asukoht: Vanemuise 64
Kontakt:

Postitus Postitas konks »

Tänan janark-i asjakohaste ja asjalike viidete eest. See ongi minu arust ühe foorumi mõte.
kõigi maade pritsumehed ühinege
komandopealik
Postitusi: 30
Liitunud: 10:19, 25 01 2006
Kontakt:

Postitus Postitas komandopealik »

kui kutsekoja lehel veel natuke tuulata, leiab ka teisi kutsestandardeid, mis päästjaid puudutavad 8)

http://www.kutsekoda.ee/default.aspx/1/ ... content/74

Esmaabist veel niipalju, et minuteada ei ole esmaabi andmine keelatud, samas aga kui seda valesti teha.... kui suured õigused ja võimalused ikka päästjatel on, et pärast ei hakataks süüdistama või näpuga näitama? kas ikka lahastada tohib jne? :?
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Postitus Postitas Doktor »

  • 5.2.11 Erakorraline meditsiin – I algtase; II kesktase

    1. inimese anatoomia ja füsioloogia
    2. inimese patoanatoomia ja -füsioloogia
    3. eluohtlikud seisundid – traumad ja erakorralised haigestumised
    4. olukorra hindamine sündmuskohal
    5. kannatanu üldseisundi hindamine
    6. esmaabi
    7. kannatanu transport
    8. tööohutus
Siin on üks oluline konks. Enamikus on see nimekiri lihtne ja selge. Kuid mida me peame oskama kuuenda punktina nimetatud "esmaabi" all. Päästkooli kodulehe TP õppekava ei ole selles osas täpsem. Ei ole võimalik, et see sõltub vaid õppejõu paremast äranägemisest.

Komandopealikule lohutuseks :wink: , et õnneks kehtib veel põhimõte kohtus tõendab see, kes midagi väidab. Päästetöö segaduses- no ei, selle kohta, et sind abistati valesti ei väida sa midagi [-(
speyactilus
Postitusi: 61
Liitunud: 12:11, 06 02 2006
Asukoht: Viljandi KK
Kontakt:

Postitus Postitas speyactilus »

Doktor kirjutas:...Milliseid esmaabi võtteid peab oskama päästja ja milline akt seda reguleerib :?: Eelkõige huvitab mind see õigusakt!
ei kujuta ette kuidas saaks esmaabi võtteid reguleerida õigus akt

väljavõte ENE 2 (CERA-FILL) Tallinn Kirjastus Valgus 1987:
esmaabi, med viivitamatu lihtsate ja käepäraste võtetega abistamine vigastuse, õnnetuse ja äkkhaiguse puhul. E. põhijärgud: 1)kannatanu päästmine elu ohustavast olukorrast (rusude alt väljatoomine, vingumõrgistuse puhul värske õhu kätte viimine jms.), 2) eriabi, 3) kannatanu võimalikult kiire toimetamine lähimasse raviasutusse (*kiirabi). E. annab esimene õnnetust märganu, kes on selleks suuteline. E. andma või jätkama on kohustatud iga tervishoiu töötaja ja raviasutus, ka apteek...

kuna EE 13 (LISA REGISTER) Tallinn Eesti Entsüklopeediakirjastus 1999 ei andnud mingit muud infot siis tähendab, et mõiste kui selline jääb kehtima ka nüüd, mil NSVL'i enam pole.

kuigi ei mõista ma mis sellises sõnas nii rasket on: esma-esmane, esimene, esimesena korraldatav, tehtav + abi-abistamine, aitamine.

mõiste punkt 1) ... päästmine elu ohustavast olukorrast - sinna kuulub ka (nagu te isegi aru saate) elustamise ABC, ehk siis Ava hingamisteedAirway, Teosta kunstlikku hingamistBreathing ja Teosta südame kaudset massaaziCirculation.
Aga VAT SEE kuidas seda tehakse see oleneb juba
Doktor kirjutas:... õppejõu paremast äranägemisest.
vabandused et nii pikaks jutt läks ...


EDIT: aga teades kuigivõrd kasutaja Tiit eriala siis oskab ehk tema midagi lähemalt kosta (mitte kui päästekooli õppejõud vaid kui eriala spetsialist seddakorda :))
Mina ei kuuluta ainumast tõde ...
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Edasi

Postitus Postitas Doktor »

Aga VAT SEE kuidas seda tehakse see oleneb juba
Doktor kirjutas:
... õppejõu paremast äranägemisest.
Just nimelt. Kuidas seda tehakse. Proviisor juhtis oma teates tähelepanu asjaolule, et koolis on üks varustus komandodes aga teine. Teiste sõnadega koolis omandatakse oskused, mis aga jäävad komandos varustuse puudumise tõttu rakendamata. Mina küsisin, et millal ja kus on ära määratud nõuded meie oskustele, et selle järgi siis varustust muretseda. Vastust pole paraku saanud.

Selgitan näite vara. A for airways e. ava hingamisteed. Kas päästja pea oskama avada hingamisteid pea kuklasse painutamisega, kas ta pea oskama eemaldada võõrkehi (proteesid, m&m kommid etc.) sõrmedega või ka tangidega? Kas ta peab oskama kasutada aspiraatorit? Kas ta peab oskama vabastada ka laste hingamisteid? Kas ta peab oskama teha koniotoomiat? Koniotoomia näeb kole välja, aga on üsna ohutu ja efektiivne. Kas ta peab oskama kasutada s- toru?
speyactilus
Postitusi: 61
Liitunud: 12:11, 06 02 2006
Asukoht: Viljandi KK
Kontakt:

Postitus Postitas speyactilus »

Lisaks keskharidusele peab päästeteenistuja omama vähemalt päästealast kutseharidust või olema lõpetanud Päästeameti poolt kinnitatud õppekava alusel läbiviidud ametikohale vastava päästeala tööde alase kursuse
päästalase hariduse juurde kuulub siis ka erakorraline meditsiin nagu janark meile välja otsis.

kõrvalepõige kiirabi poolde: kiirabi brigaadi kuuluvad kiirabitehnik(ehk siis autojuht) ja veel kaks brigaadi liiget olgu need siis õed või arstid.
kiirabitehnikul on haridusnõuetes vähemalt 400 tundi erakorralist meditsiini (ärme siin kohal nyyd oleta et ta õe või arsti haridusega on vaid et need 400 tundi aint). Ja sellise haridusega vennal ei ole nõutav koniotoomia tegemise oskus ja seda siis seaduse järgi. (kuigi nyyd see kutsestandard näeb ka meile ette erak.med.i ei ole seda kindlasti paljudel et mitte öelda enamusel)

kui ei ole erakorralise med. kursuse läbinud kiirabibrigaadi liikmel nõutav selline oskus siis ei ole see nõutav ka sinul ... sinu puhul ma usun et see on pigem keelatud (ära solvu ma ei tea kui kõva med haridusega sa oled), ja millegi pärast mulle tundub et see koniotoomia on välja jäetud ka esmaabi kursustelt.

nyyd sinu esmaabi oskuste nõudmiste juurde ... olgu jätame sinu rahule võtame kõik päästjad :D ... esmaabi antakse oma pädevuse piires, esmaabi olemust ei saa ju reguleerida seaduse või mõne muu õigusaktiga, esmaabi kursuste läbiviijaid on ma usun seinest seina, nagu meie teduseraamat ENE ytleb - viivitamatu lihtsate ja käepäraste võtetega abistamine vigastuse, õnnetuse ja äkkhaiguse puhul ... igal õpetajal on omad käepärased ja lihtsad võtted ... päästekoolis on vaakum lahased Valgas või Võrus on võsast lõigatud lepakaikad neid asendamas...ei saa ju esmaabi andmata jätta öeldes et mul pold kindaid käes ma ei saand teda kylili keerata sest seadus ytleb et kindad peavad käes olema ... yhesõnaga mingisugust meditsiinilist infot(ma ei ytlend siin meelega õpet) esmaabi kohta peab olema saanud iga päästja. ja iga päästja on kohustatud oma teadmisi kasutama nii kuidas ta oskab. ja kui on keegi päästja kes ei oska muud esmaabi anda/teha aga ta on õppinud koniotoomiat ja ta on eluaeg ainult koniotoomiaga tegelenud siis ta muidugi võib seda teha kui enam mitte miski ei aita (ainult omal vastutusel)

ei saa nii et yhel alal on esmaabi nõuded yhtemoodi ja päästjatel on teist moodi, on lihtsalt ESMAABI. ma usun et sa doktor oled koolis käind mees siis sa oled ju saanud esaabi alaseid teadmisi, kui on luumurd siis ei ole tähtis millega sa lahastad vaid kuidas sa lahastad, ei ole tähtis mis riistasid sul hingamisteede avamiseks kasutada on vaid et hingamisteed saaks avatud ...

ah sa kurat mitu lehte ma juba kirjutan siin .. näe jälle unustasin ennast ...


EDIT: Doktorile:
sinu puhul ma usun et see on pigem keelatud (ära solvu ma ei tea kui kõva med haridusega sa oled)
nyyd sai kyll õigele vennale öeldud et tal see keelatud on :lol: :lol: :lol: (jah salasilm ja -kõrv teevad tööd)
Mina ei kuuluta ainumast tõde ...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline