Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Arutelu kõigi Päästeteenistust puudutavate õigusaktide üle.
Vasta
manivald
Postitusi: 48
Liitunud: 09:55, 06 04 2007
Kontakt:

Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas manivald » 10:22, 26 02 2010

Artikkel Postimehest
Uue päästeseaduse järgi võivad seni vaid koos päästeametnikega õnnetusi likvideerimas käinud vabatahtlikud ka iseseisvalt tegutseda.

Valitsuse algatatud päästeseadus oli riigikogus eelmisel aastal esimesel lugemisel ja on praeguseks saanud juba 57 muudatusettepanekut. Vastutav riigikogu liige Robert Antropov sõnas pärast eilset õiguskomisjoni töörühma arutelu, et kõige olulisem muudatus puudutab vabatahtlike kaasamist päästetöödel.

Kui seni sai abipäästjaid kasutada vaid koos päästeametnikuga, siis seadusemuudatus lubab neil tegutseda ka iseseisvalt. Selleks peavad nad läbima vastavad koolitused ja praktika.

«Muudatus on vajalik, kuna lisaks päästeteenistusele on varasemate vabatahtlike komandode asemele tekkimas või tekkinud abipäästjatega komandod,» selgitas Antropov.

«Praegu on abikomandosid 70 ning neid on vaja selleks, et päästeteenus oleks ühtlaselt kaetud terves riigis. Nad on ametlikult kantud Eesti päästeteenuse kaar­dile ja nendega arvestatakse.»

Antropovi sõnul on abipäästjate iseseisvat tegutsemist vaja eraldi reguleerida ka näiteks juhtudel, kui on vaja kasutada nn vahetut sundi. «Nad sisenevad ruumidesse ja päästavad inimesi, mis on korrakaitseseaduse mõistes vahetu sunni rakendamine,» ütles Antropov.

Päästeamet sõlmib riigi esindajana kõigi abipäästjatega lepingud, kus on kirjas nende valmisolek, tegutsemine, ülesanded ja rahastamine. Vabatahtlikel on oma tehnika ja lepingus on fikseeritud ka teatud kuluhüvitise suurus ja kord.

«Näiteks kui palju komandod saavad selle eest, et nende tehnika on korras, nad on valmis reageerima ja samuti reaalselt sündmuskohal töötatud aja töötundide kompenseerimine,» rääkis Antropov.

Ta lisas veel, et iseseisev tegutsemine ei tähenda seda, et abipäästjad võivad päris omapäi toimetada. «Mingit juhuslikkust ei ole, abikomando või ka abipäästja üksi saab reageerida ainult päästeameti korraldusel.»

Erinevalt abipolitseinikust saab abipäästja tegutseda ka oma põhitöö ajal. «Kompenseerimine oleneb kokkuleppest tööandjaga,» selgitas Antropov. «Kui tööandja maksab tööajast päästetööle kulunud aja kinni, siis ei saa abipäästja riigilt midagi. Kui ei maksa, siis riik kompenseerib selle aja.»

Lisaks tõi Antropov esile piirangud, kus abipäästjaid saab kaasata ja kus mitte. Nad võivad olla abiks suurematel põlengutel ja õlireostustel, kuid näiteks demineerimistöödele, kiirgus- ja keemiaohu likvideerimisele neid ei lubata.

Koos päästeametnikuga töötavale abipäästjale näeb seadus ette 16 tundi koolitust. Neil, kes tahavad ka iseseisvalt tegutseda, tuleb lisaks läbida 36-tunnine koolitus ning omandada teatud aeg kogemusi.
Teisele lugemisele võiks päästeseaduse eelnõu Antropovi hinnangul jõuda ülejärgmisel nädalal ja seaduse jõustumine on planeeritud 1. septembrist.
AÜ ja teised kiunujad, andke nüüd tuld!!!

Andreas.R
Postitusi: 536
Liitunud: 17:26, 09 01 2008
Asukoht: Alates 01.03.08 endine Viljandi KK, hetkel Türi PK
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas Andreas.R » 12:46, 27 02 2010

manivald kirjutas:
AÜ ja teised kiunujad, andke nüüd tuld!!!
Sinu silmis kindlasti kiunujana ja AÜ liikmena küsiksin - milleks sulle tuld? Tahad ennast põlema panna? Seda võiksid sa tõesti teha... :cool:
Viimati muutis Andreas.R, 17:42, 28 02 2010, muudetud 1 kord kokku.
Abiteenistuja

pets 96
Postitusi: 49
Liitunud: 14:02, 08 07 2007
Asukoht: Põltsamaa
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas pets 96 » 15:04, 27 02 2010

Koos päästeametnikuga töötavale abipäästjale näeb seadus ette 16 tundi koolitust. Neil, kes tahavad ka iseseisvalt tegutseda, tuleb lisaks läbida 36-tunnine koolitus ning omandada teatud aeg kogemusi. :lol: :lol: :lol:
Tark ei torma

Andreas.R
Postitusi: 536
Liitunud: 17:26, 09 01 2008
Asukoht: Alates 01.03.08 endine Viljandi KK, hetkel Türi PK
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas Andreas.R » 19:27, 27 02 2010

Et mitte jääda üldsõnaliseks... Võtsin ühe nädalavahetuse "vabaks", et teha endale selgeks millega tegemist on... :cool:
Manused
Abipäästja tunnistus 002.jpg
Tean veel ühte foorumlast kellel selline "paber" taskus... ;)
(229.23 KiB) Allalaaditud 169 korda
Abiteenistuja

Siim
Postitusi: 282
Liitunud: 00:49, 16 08 2007
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas Siim » 21:06, 27 02 2010

Täpselt analoogne paber on ka minul, kuid mõte seda realiseerida jäigi unistuseks... :roll:

sosku
Postitusi: 334
Liitunud: 20:42, 21 12 2006
Asukoht: Tln.
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas sosku » 12:27, 28 02 2010

Minu arvates annab see seadus Raua tänava tegelastele põhjuse riiklikke komandosid veelgi rohkem kinni panna. Nüüd on ju hea targutada, et vabatahtlikud tulevad ja teevad. :cry:

Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas Doktor » 23:37, 28 02 2010

Siim kirjutas:Täpselt analoogne paber on ka minul, kuid mõte seda realiseerida jäigi unistuseks... :roll:
Räägiksid järsku ka põhjustest kui just väga isiklik ei ole.
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.

ruudolf06
Postitusi: 145
Liitunud: 19:08, 05 02 2006
Asukoht: TÕRVANDI
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas ruudolf06 » 09:35, 18 05 2010

vaatan ja mõtlen-16+36 tundi õppimist ja võib iseseisvalt töötada-päästja peab iga päev õppeplaanis toodud asju õppima,teostama rühmaülesannete lahendamist tegema praktilisi harjutusi jne.kas tõesti riiklikusse ametisse on võetud tööle puupead,kes ei suuda 52 h omandada vajalikke asju(mina nende hulgas) aga kõik helged pead tulevad alles nüüd.midagi oleks nagu paigast ära-või tõesti olen nii loll et ei saa aru.
e.torro lihtne pritsumees aastast 1995

Andreas.R
Postitusi: 536
Liitunud: 17:26, 09 01 2008
Asukoht: Alates 01.03.08 endine Viljandi KK, hetkel Türi PK
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas Andreas.R » 00:41, 19 05 2010

ruudolf06 kirjutas:vaatan ja mõtlen-16+36 tundi õppimist ja võib iseseisvalt töötada-päästja peab iga päev õppeplaanis toodud asju õppima,teostama rühmaülesannete lahendamist tegema praktilisi harjutusi jne.kas tõesti riiklikusse ametisse on võetud tööle puupead,kes ei suuda 52 h omandada vajalikke asju(mina nende hulgas) aga kõik helged pead tulevad alles nüüd.midagi oleks nagu paigast ära-või tõesti olen nii loll et ei saa aru.
Õige ruudolf06 - on võetud tööle puupead riiklikusse ametisse - eelkõige Raua tänavale! Puupead on nad muidugi meie - mõtetute meeste arvates! Ise peavad nad ennast kindlasti tegijateks! Võiks öelda, et lausa geeniusteks - briljantseid ideid tuleb "ühte jutti"... Mõnes mõttes tuleb neid tunnustada - on nad tõesti osavad kombinaatorid ja populistid, demagoogid ja skeemimeistrid! Oskavad vajalikul hetkel lambukesi mängida ja kui aeg käes siis "sahh" - nuga selga! Uue päästeseadusega just nii läkski! Nüüd on kärmelt välja otsitud kavad kuidas asendada kutselised amatööridega ja eelarvepositsioone parandada - peaasi, et kantseleikulud ei väheneks - las pööbel maksab... Siiski päris ilma kutseliste ka nagu ei saa - 1 mees peab ikka seda amatööride karja juhtima jääma! Asi kisub ikka tõesti absurdi - kuuldavasti on juhuseid kus neid 16+36 tunni läbijaid on kordades vähem kui neid kes tunnistuse saamisel rivis seisavad! Asi tuleb lihtsalt ruttu ära vormistada! Ja tulemus ongi selline nagu hiljutisel autopõlengul kuhu saadeti lähedalpaiknev vabatahtlik komando... Kui ka kutselised kohale jõudsid selgus, et härradel ei olnud voolikuidki masina peal! Hävinud vara omanikul oleks igati põhjust nõuda ametkondlikku juurdlust! Ja karistada ei tuleks mitte seda autojuhti vaid inimesi kes loovad avalikusele petlikku ettekujutust elust turvalises Eestis vabatahtliku tuletõrje kaitsva tiiva all!

Kunagi esitasin üleskutse vabatahtlikele toetada meid meie püüdlustes saavutada edu vaidlustes Ametiga! Toetust ei tulnud! Arusaadav - ei ole mõistlik hammustada kätt mis hoiab nuga mille otsas leivatükk! Seda eriti ajal kui "tööd ei leia kusagil"! Peame ka meie ilmselt oma seisukohti redigeerima (mida juba olengi teinud - ehk nagu manivald niutsus - annan tuld!) sest ka meil on pered toita ja elukutse ei ole valitud lihtsalt selleks, et "raskel ajal midagigi teha"! Näen tõsist ohtu selles, et Ameti ettepanekud asendada päästjad vabatahtlikega toob lisaks "teenuse" olulisele halvenemisele kaasa ka pingeid omavahelises läbisaamises!

Ja veel - küllap nüüd hakkate aru saama ka sellest 2 tunni salakavalusest mis kollektiivlepingusse sisse toodi - võimalus isikkoosesisuga "mängida"...
Abiteenistuja

Andreas.R
Postitusi: 536
Liitunud: 17:26, 09 01 2008
Asukoht: Alates 01.03.08 endine Viljandi KK, hetkel Türi PK
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas Andreas.R » 00:11, 20 05 2010

Siin oleks kohe üks paslik "näpuharjutus" öises valves olevatele vabatahtlikele: http://www.sakala.ajaleht.ee/?id=265140 :lol: :lol: :lol:

Seoses Timbergi geniaalse plaaniga tekkis mul selline küsimus - kas tõesti usaldatakse miljoneid maksev tehnika meeste kätte kes on "äkki" jõudnud arusaamisele, et tahaksin veidi aega (seni kuni mingigi tööotsa leian) olla vabatahtlik pritsimees... Pealegi - kui käivitub selline süsteem, et nad on öises valves komandos siis ei ole minu arusaamist mööda tegemist enam vabatahtlikusega vaid lepingulise töötajaga kes saab madalat palka (lepingulist tasu)! Kuidas siis nii, võib nüüd mõni vabatahtlik küsida...? Väga lihtsalt - ruumid on riigi poolt, tehnika ja varustus on riigi poolt ja kutseliste hooldatud, olme ja muud "mugavused" - samuti riigi kulul... Seega ei midagi ühist vabatahtlikusega. Olen ise vabatahtliku tegevusega piisavalt kokku puutunud, et mõista/teada mida see termin tähendab! Naftareostuse ajal Nõval (2x), abimissioonil pärast Gruusia sõda 2008, Eestimaa Looduse Fondi talgutel talgulise ja hiljem ka talgujuhina...
Abiteenistuja

ruudolf06
Postitusi: 145
Liitunud: 19:08, 05 02 2006
Asukoht: TÕRVANDI
Kontakt:

Re: Päästeseadus lubab abipäästjad iseseisvalt tegutsema

Postitus Postitas ruudolf06 » 16:56, 20 05 2010

lugedes siis Timbergi kirja siseministrile ja vaadates eilehommikul hommiku tv-d,kus Rõuge priitahtlike esindaja jutust jäi ka selline mulje,et amet on lükanud käima propaganda komandode sulgemiseks seal,kus vabatahtlikud tegutsevad.sellega leiab kinnitust minu ammune mõte ja jutt.et ärge tehke omale komando juurde priitahtlikku lisaks.saete oma oksa kus istute.hea ta on kui abi võtta aga mingi hetk töökohta pole .see ühtib ka arengukavaga,mis nii salastatud (kuigi pole kinnitatud minu teada).jääb nagu vene aeg,et suurtes linnades riigi komandod ja mujal priitahtlikud.mis puutub kollektiivlepingu 2 tundi,et selle abil leiti raha koondamiseks,siis minu arust see nii pole.türil oli jutt ,et siis saab koondada 60 meest.võtke nüüd 60 mehe aastapalk koos maksudega ca 9milli.60 mehe koondamine (ma kunagi arvutasin täpselt ei mäleta)900 tuhat.kuna amet peab maksma vaid 1 kuupalga ülejäänd ju töötukassa.siis koondamised oleks toimund ikkagi ja see pisku raha oleks leitud.kokkuhoiuna ju lisandub ka tehnika +bensu kulud+hoonete rem ja ülalpidamiskulud.
e.torro lihtne pritsumees aastast 1995

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist