pension

Kõigest mis tuleb pähe kui oled kaua tööst eemal olnud või pritsimajja liiga kauaks jäänud.
Vasta
jõmm
Postitusi: 50
Liitunud: 09:27, 28 04 2006
Asukoht: tartumaa
Kontakt:

pension

Postitus Postitas jõmm »

Head kolleegid,kas olen õieti aru saanud,et pensioni ootele saab 60aastaselt kuid pean minema päästeteenistusest? Kui asi nii,siis on reatöötajaid tüssatud või kuda.Minu arvamus põhineb sellel,et niivanalt tervisetõendit saavad üksikud või isegi mitte keegi.Vaadake tervise pärast lahkunute arvu,mis on ka selles foorumis kajastatud.Ootan asjatundjate kommenaare.
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas Laaniste »

Jah, oled õigesti aru saanud, pensioni ootele saab jääda 60.a ja tuleb minna päästeteenistusest. Kes varem on ära läinud, see on läinud. Nendele, kes peavad teenistusest tervise tõttu varem lahkuma, on veel üks võimalus - väljateenitud aastate pension, millest kirjutasin pikemalt viimases Häires (lk 8 ) :
http://www.rescue.ee/orb.aw/class=file/ ... 1+2008.pdf

Kindlasti on teistel teenistustel soodsamaid pensione, kui päästele tuli, aga sellisele kompromissile valitsus ja Riigikogu jõudis. Ja vaadates praegust majanduse ja eelarves seisu, siis olen kindel, et Kui päästeteenistuse seadusega oleks mõni kuu kauem läinud, siis poleks ka sellist pensioni päästele tulnud.
janark
Postitusi: 330
Liitunud: 17:19, 17 01 2006
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas janark »

Laaniste kirjutas:Kes varem on ära läinud, see on läinud.
Kas see pole mitte nii, et kui staaž on täis ja oled ära läinud, kuid tuled näiteks oma 60-ndal sünnipäeval üheks päevaks tööle päästeteenistusse, siis staaž kehtib ja võid minna eelpensionile, sest lähed ju päästeteenistusest ?

Ma ei ütle, et see nii peaks käima või seda peaks aktsepteerima, aga minuarust on teoreetiline võimalus olemas.
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas Laaniste »

janark kirjutas:
Laaniste kirjutas:Kes varem on ära läinud, see on läinud.
Kas see pole mitte nii, et kui staaž on täis ja oled ära läinud, kuid tuled näiteks oma 60-ndal sünnipäeval üheks päevaks tööle päästeteenistusse, siis staaž kehtib ja võid minna eelpensionile, sest lähed ju päästeteenistusest ?

Ma ei ütle, et see nii peaks käima või seda peaks aktsepteerima, aga minuarust on teoreetiline võimalus olemas.
Jah teoreetiliselt küll on nii, et kui tagasi tulla, läheb vana staaž läheb arvesse ja saab pensioni ootele jääda. Aga ei usu, et selline skeem reaalselt toimib...
Kasutaja avatar
kalifa
Postitusi: 928
Liitunud: 06:37, 17 02 2006
Asukoht: endine Harjumaa
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas kalifa »

Politseis käidi küll niimoodi oma staazi täis istumas, eks kõik on siinilmas tutvustes kinni!
mõtetes olen veel Teiega!
tulehull
Postitusi: 125
Liitunud: 11:59, 10 02 2006
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas tulehull »

Oleks tore, kui hr Laaniste selgitaks lähemalt seda väljateenitud aastate pensioni.Saan aru, et on võimalik vastavate tööaastate olemasolu korral jääda pensile,kuid kas on vaja olla 4 kuud haiguslehel või piisab sellest ,kui arst tunnistab sinu kõlbmatust.Arvan ,et seda selgitust ootavad paljud vanemad päästjad.HÄIREst seda välja ei loe.
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas Laaniste »

tulehull kirjutas:Oleks tore, kui hr Laaniste selgitaks lähemalt seda väljateenitud aastate pensioni.Saan aru, et on võimalik vastavate tööaastate olemasolu korral jääda pensile,kuid kas on vaja olla 4 kuud haiguslehel või piisab sellest ,kui arst tunnistab sinu kõlbmatust.Arvan ,et seda selgitust ootavad paljud vanemad päästjad.HÄIREst seda välja ei loe.
Seda ma Häires kirjutangi, et ainult staaž peab täis olema. Vähemalt hetkel saavad ka tööl käivad mehed seda pensioni, kellel on 25a staaži täis, kõlbmatuks või kutsehaigeks vms pole neid keegi tunnistanud.
Äkki selgitad mulle, et millest üldse see oletus, et haiguslehel peaks olema või kõlbmatuks peaks tunnistama, ma ei saa sellest hästi aru. Väljateenitud aastate pensioni seaduse laiemat mõtet ja ideoloogiat vaadates oleks iseenesest selline asi loogiline, aga kirjas kuskil nagu selliseid asju ei ole.
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas Laaniste »

kalifa kirjutas:Politseis käidi küll niimoodi oma staazi täis istumas, eks kõik on siinilmas tutvustes kinni!
Olen ka kuulnud et politseis varem asjad nii käisid... isiklike tutvuste toimimist ei saa välistada :)
janark
Postitusi: 330
Liitunud: 17:19, 17 01 2006
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas janark »

II. VÄLJATEENITUD AASTATE PENSION POLITSEI- JA KORRAKAITSEORGANITE TÖÖTAJATELE
[RT I 2000, 28, 167 – jõust. 16.04.2000]

§ 12. Õigus saada väljateenitud aastate pensioni on politseiametnikel, päästeteenistujatel ja vanglaametnikel, kes on töötanud politseis, päästeteenistuses või vanglas sellele pensionile õigust andvatel kutsealadel või ametikohtadel vähemalt 25 aastat.

Käesoleva paragrahvi esimeses lõigus nimetatud isikutel, kes on teenistusest vabastatud vanuse, pikaajalise töövõimetuse või koondamise tõttu, on õigus saada väljateenitud aastate pensioni, kui neil teenistusest vabastamise päevaks puudub riikliku pensionikindlustuse seaduse § 7 lõikes 1 või 2 sätestatud vanusesse jõudmisest kuni 5 aastat ning nende üldine pensionistaaž on vähemalt 25 aastat, millest vähemalt 12 aastat ja kuus kuud on teenitud selle pensioni saamise õigust andvatel kutsealadel või ametikohtadel.
[RT I 2005, 38, 295 – jõust. 1.01.2006]
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas Laaniste »

Jah, väljateenitud aastate pension (VAPS) § 12 räägib pensioni maksmisest teenistusest vabastamise korral. Vabastamiseks on 3 alust - vanus, töövõimetus või koondamine. Samuti VAPS § 10 kohaselt “määratakse ja makstakse väljateenitud aastate pension pärast töötamise lõpetamist käesoleva seaduse alusel pensioni saamise õigust andval
kutsealal või ametikohal”.
Aga nagu ma ka Häires kirjutan, on kehtiv üks müstiline erand, mis sisuliselt kogu seadust muudab - 1994. aastal muudeti VAPS rakendamise kohta käivat Ülemnõukogu otsust ning selle punkt 7 kohaselt "Lubada kuni väljateenitud aastate pensionide määramise uute aluste, nende pensionide määramise korra ja tingimuste jõustumiseni maksta väljateenitud aastate pensioni, olenemata palgast või muust sissetulekust, väljateenitud aastate pensionide seaduse paragrahvis 12 loetletud ameti- või töökohtadel töötamise korral" (sh päästeteenistuses)
Ja 1994.a alates ei ole uusi aluseid välja töötatud ja selle alusel saavadki päästes töötavad mehed, kellel on 25a päästeteenistuse staaži täis, väljateenitud aastate pensioni. Selliste meeste näitel ma ütlengi, et ainult staaž peab täis olema, sest pensioni nad saavad aga, vabastatud neid ei ole, töövõimetust jne neil ka ei ole.

Muideks see Ülemnõukogu otsus on nähtav ainult Estlexis, Riigi Teataja kodulehelt mina seda ei leidnud, kuigi otsisin väga põhjalikult.
Võiks muidugi huvi pärast järgi uurida, et kas need töötavad mehed, kes see aasta taotluse sisse viisid, hakkasid ikka penisoni saama.

Ja veel täienduseks - rääkides üldisemalt pensionitest, siis see, mis isikule kohalikus Pensioniametis esimesel korral taotlust sisse viies öeldakse, ei ole alati puhas kuld. Meil on olnud juhtumeid, kus isikule on kohalikus Pensioniametis ära öeldud, et "sina ei saa seda pensioni" (juba ka uue PäTS pensioni kohta), siis inimene kaebab Päästeametisse ja edasiste Päästeameti ja Sotsiaalkindlustusameti läbirääkimiste tulemusena (vahel on olnud vajalik ka Siseministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi läbirääkimine) on mõnel korral kohalikule Pensioniametile uued juhised antud, mille kohaselt inimesel ikkagi on õigus pensioni saata. Nii, et probleemide korral suhelge Päästeametiga, las nad kontrollivad teie staaži üle ja ütlevad kuidas asi on.
tulehull
Postitusi: 125
Liitunud: 11:59, 10 02 2006
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas tulehull »

Hr Laanistele. Minu küsimus tekkis sellest,et üldist staazi on mul ligi 40,kuid paastja staazi 14,5a.Tean ,et mõni mees on saanud pensile peale 4kuulist haiguslehte(pikaajaline töövõimetus),kellel on aastaid 54 ja üle,sest nagu Janargi kirjutas,kus on vanus pikaajaline töövõimetus või koondamine.Vabandan veelkord tülitamast.
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas Laaniste »

tulehull kirjutas:Hr Laanistele. Minu küsimus tekkis sellest,et üldist staazi on mul ligi 40,kuid paastja staazi 14,5a.Tean ,et mõni mees on saanud pensile peale 4kuulist haiguslehte(pikaajaline töövõimetus),kellel on aastaid 54 ja üle,sest nagu Janargi kirjutas,kus on vanus pikaajaline töövõimetus või koondamine.Vabandan veelkord tülitamast.
Ok, nüüd sain aru ja pole tühjast tüli :)
See 4 kuud tuleneb töölepingu seadusest § 107, mille kohaselt tööandjal on õigus lõpetada tööleping pikaajalise töövõimetuse tõttu kui töötaja on töövõimetuse tõttu töölt puudunud üle nelja kuu järjest.

Vanus vähemalt 54a tuleneb Väljateenitud pensionide seadus § 18. Alates 2009.a on selleks vanuseks 55 ja see suureneb aastaks 2013 57-aastani.

Seda ma ei oska öelda, kas ja milliseid dokumente pensioniamet töölt vabastamise kohta küsib või piisab neile sellest, et isik on töölt vabastatud ja tal on vanus ja staaž täis. Ma nüüd oletan, aga minu arvates peaks neile piisama ainult teadmisest, et inimene on töölt vabastatud. Töölt vabastamise alus ei tohiks nii oluline olla, sest uuema Riigikohtu käsitluse kohaselt on näiteks töölt vabastamine vanuse tõttu üldse põhiseaduse vastane ja lubamatu. Vahetegemine töölt vabastamise aluse põhjal tundub minu jaoks samuti ebavõrdse kohtlemisena.

Nüüd küsiks ma hoopis ise, et kas kellelgi on teada praktikast juhtumeid, et isik on väljateenitud aastate pensionist ilma jäänud, sest töölt vabastamise alus ei sobi (näiteks lahkus hoopis omalt soovil)?
Kasutaja avatar
kalifa
Postitusi: 928
Liitunud: 06:37, 17 02 2006
Asukoht: endine Harjumaa
Kontakt:

Re: pension

Postitus Postitas kalifa »

Hakkavad vist suurelt lubatud unistused kokku varisema:
http://www.postimees.ee/290508/esileht/ ... 334019.php
mõtetes olen veel Teiega!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist