Ära tapa oma selga

Ilma terviseta pole sul midagi, hoia oma tervist.
Vasta
Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Ära tapa oma selga

Postitus Postitas Doktor » 17:41, 10 09 2006

Seljavaevused on päästeteenistuses kerged tekkima. Tõsta tuleb palju. Tihti on tõstetavad esemed ebamugava kujuga, mis lausa sunnib päästjat kasutama raskuse tõstmisel eelkõige selga, mitte jalgu. Samas ei ole selliseid olukordi niipalju, et annaks ära põhjendada seljavaevuste tekkimise just päästeteenistuses. Nii igapäeva elus kui teenistuses on sageli näha, kuidas raskusi tõstetakse niimoodi. Eelpool viidatud pildil kasutab päästja tõstmiseks ainult seljalihaste jõudu. Säärane tõsteviis rakendab suhteliselt nõrgematele alaselja lihastele tohutu koormuse, samal ajal kui sekeltaarne tugi piirdub selles piirkonnas pea ainult lülisambaga. Pikaaegne ja järjekindel valede tõsmisvõtete kasutamine viib aja jooksul kindlasti vaevuste tekkimiseni.

Seepärast kasutage seda tõstestiili. Päästja on kõveradnud jalad ja selg on sirge. Ta kasutab tõstmiseks reielihaseid, mis on ühed võimsamad lihased inimese lihaskonnas ja ainult tõstmise lõpufaasis liigutab tasakaalu saavutamiseks selga. Selg peab kogu tõstmise aja olema sirge, selle asendi säilitamise hõlbustamiseks vaadake ülesse. Ülesse tuleb vaadata tõstmise ajal pea kuklasse painutamisega, mitte silmade ülemisse asendisse viimisega.

Siin võib näha, kuidas päästja sooritab kangisaalis nn. jõutõmmet, mis mehaanikalt ühtib eseme tõsmisega ja demonstreerib laitmatut sooritust sirge ja minimaalselt koormatud seljaga.
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.

ruudolf06
Postitusi: 145
Liitunud: 19:08, 05 02 2006
Asukoht: TÕRVANDI
Kontakt:

Postitus Postitas ruudolf06 » 18:06, 10 09 2006

see väga õige õpetus.kuna ka ise sporti teind on see tõesti väga õige soovitus.aga seljavigastused tulevad tavaliselt mitte pikaajalisest valest asendist tõstmisest,vaid üksikust väga kehvast asendist(nt.auto liigutamise vajadusest avariil või muu selline tegevus,kus pole lihtsalt võimalik põlvi nii ette viia,või ka tulekahjul kus ruumi vähe)tehtud tõstest.seal rebestatakse lihaseid.nüüd selle-asemel,et anda seljale rahu ja käia soendustel,määrib tavaliselt pritsumees selja spordikreemiga kokku ja läheb järgmist tööd tegema.selle asemel et lihas saaks taastuda antakse talle aga uut koormust.vot see paneb just selja tuksi.sai vist väga pikk ja keeruline lugu aga vast saate mu mõttest aru.kuid see ikka väga õige,et üritage tõsta sellise asendiga nagu näidatud,endal pärast kergem.
e.torro lihtne pritsumees aastast 1995

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline