Kuidas saada kangelaseks?

Vasta
Rivo
Postitusi: 9
Liitunud: 00:25, 23 06 2009
Asukoht: PEPK
Kontakt:

Kuidas saada kangelaseks?

Postitus Postitas Rivo »

31.07.09 09:02

http://teadus.err.ee/arhiiv?cat=1&id=638

Tuleb välja, et üksnes üllast olekust ja vaprust nõudva teo korda saatmisest ei piisa, et saada kangelaseks. Briti teadlaste uuringust selgub, et tööst vabal ajal kriisiolukorra lahendanud päästetöötajat ei peeta sugugi nii kangelaslikuks kui sama teo korda saatnud tavakodanikku.

Newcastle’i ülikooli teadlased tutvustasid auditooriumile viit tõestisündinud lugu kangelastegudest. Nende põhjal hindasid lugejad, kui kangelaslik tegu oli ja kas see oli riskimist väärt. Selgus, et inimesed hindasid teo kangelaslikkust selle põhjal, kas see lõppes tulemuslikult, puudutas lapsi või naabreid, kas nad suutsid olukorraga empaatiliselt suhestuda ja kas inimene, kes kriisiolukorra lahendas, oli nn tavakodanik või seotud tööga päästeametis või politseis.

Ühe stsenaariumi järgi peatas erariietes politseinik väljaspool tööaega kaks noort meest, kes üritasid autot varastada. Sekkumise tagajärjel löödi politseinikule kruvikeeraja rinda. Politseiniku käitumist peeti seega mõttetuks riskiks, hinnates seda 10 palli süsteemis 3,47 punktiga. Politseinik pälvis ka kangelasena kõigest keskpärase tunnustuse (10 palli süsteemis 5,41).

Teine lugu rääkis raamatupidajast, kes päästis põlevast naabermajast kaks last. Inimeste hinnangul oli see ettevõtmine riski väärt, pälvides 8,05 punkti, ning raamatupidajat peeti väga kangelaslikuks (8,90 punkti).

“Tuleb välja, et inimesed peavad kangelaseks seda, kes lahendab kriisiolukorra väljaspool oma tööaega ja tavapäraseid ametiülesandeid. Päästetöötajate ja politseinike puhul ei näi inimeste hinnangul aega olevatki, mil nad oma tööülesandeid ametlikult täitma ei pea,” arutleb uuringu juht Joan Harvey.

Uuringust tuli välja, et inimeste hinnangul ongi päästetöötajad selleks välja õpetatud, et nad lahendaksid kriisiolukordi igal ajal, ka siis kui nad ametlikult tööl pole. Sellest lähtuvalt ei peeta neid ka olukorra lahendamisel nii suurteks kangelasteks kui inimesi, kes päästetöötaja ettevalmistust ei oma.

Newcastle’i ülikooli teadlaste uurimus avaldati ajakirjas Journal of Risk Research.
pritsimees ei ole amet vaid diagnoos
kert.
Postitusi: 121
Liitunud: 21:43, 15 05 2006
Asukoht: Põhjas...
Kontakt:

Re: Kuidas saada kangelaseks?

Postitus Postitas kert. »

Rivo kirjutas:Uuringust tuli välja, et inimeste hinnangul ongi päästetöötajad selleks välja õpetatud, et nad lahendaksid kriisiolukordi igal ajal, ka siis kui nad ametlikult tööl pole.

Kas nüüd just selleks välja õpetatud, aga väljaspool tööaega ei tohiks ükskõikseks ka jääda.
Sadagu või tõrva, kui kõlavad kellad, siis sõidame välja...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist