Sniffex ja...

Siin arutleme teemadel, mis puudutab meie varustust. Raadiojaamadest hansalauani, joatorust autodeni.
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Sniffex ja...

Postitus Postitas Doktor »

Sedakorda kaevasin välja ühe unustatud teema. Nimelt osteti demineerijatele üks seadeldis Sniffex. Tuntust kogus see USA presidendi külaskäigu ajal, kus seda riistapuud turvalisuse tõstmise eesmärgil kasutati. Ühtlasi oleks ka meil hea teada, kes sellega seal pildil ringi liigub. Iseenesest tore seade kui sa juhuslikult ei tea, et selle asja töötamas nägemise eest on välja pandud ei rohkem ega vähem kui miljon dollarit. Tänase kursiga siis 11 miljonit 450000 krooni. Aukartust äratav summa nägemaks töös seadet, mis nagu peaks töötama kui kodulehte uskuda :oops: . Aga mis ma jutustan. Võtke lingid ette ja lugege.

Skeptik.ee 18.04.07
Skeptik.ee 20.04.07
Samal päeval 20.04.07 veel üks lugu.
25.04.07
18.05.07

Ja edasi, sellele kahtlase toote müügiesindajale anti autasusid ja kui Päästeameti puhul võib seda normaalseks lugeda, siis tundub, et sama asjaga on hakkama saanud ka Kaitsevägi. Lõpetuseks seda, et Teele tüüpi päästeautode saabumine on kuidagi väga sarnane.
Viimati muutis Doktor, 06:53, 10 09 2007, muudetud 1 kord kokku.
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Postitus Postitas Laaniste »

Selle teemaga pöördusid skeptikud ka Siseministeeriumi poole ja me uurisime teemat veidi lähemalt. Sisemin vastus on näha ka skeptikute kodulehel. Vastuse koostamiseks tuli tausta uurida rohkem, kui selles kirjas näha ja minu poolt paar kommentaari selle teema kohta:

1. Ei maksa oma veendumusi kujundada ajaleheartiklite põhjal. Seda enam et info demineerimiskeskuse varustuse kohta on asutusesiseseks kasutamiseks, st ajakirjanikul ei ole võimalik saada täies mahus infot, kuid ta on ikka mingi artikli oma äranägemise järgi kokku pannud.
Samuti on kogu info, mis on skeptikute seisukohtade aluseks, pärit USA ajakirjandusest. USA ajakirjanduses olev viide "ametlikule uuringule" on tegelikult viide teisele ajakirjanduslikule allikale, mis omakorda viitab "uuringule". Väidetavat uuringut ennast pole keegi näinud.

2. Demineerimiskeskus ei osta oma varustust pimesi. Teatakse, mida kasutavad teiste maade demineerijad ja enne ostmist testitakse seadmeid koostöös teiste asutustega, sh näiteks kapoga. Testide tulemused on fikseeritud, kuid need pole avalikud dokumendid ja siin foorumis nendest ei saa rääkida.

3. Fotol ei ole Stan Reber. Ma arvan, et fotol olev isiku nime pole vaja siin foorumis välja tuua, kuna ta pole avaliku elu tegelane. Usun, et kõik Põhja-Eesti päästajad, kes on suuremate demineerimisalaste sündmustega viimase 15a jooksul kokku puutunud, teavad fotol olevat inimest väga hästi ja ei kahtle ta pädevuses.

4. Stan Reberist sai USA firma kontaktisik Baltimaades peale seadme soetamist. Seadme soetamise ajal ei olnud ta firmaga seotud. Olen nõus, et tema firmaga seotud olemine ei ole kõige korrektsem lahendus, kuid samas on ta ka koosseisuväline töötaja, mitte ametnik. Petiseks tembeldamise võiks siiski tagasi võtta.

5. Vaevalt, et päästjad tahaksid kuulda demineerijatelt süüdistusi stiilis "te ei tunne oma tehnikat ja ei oska kustutada". Ma arvan, et päästjad peaks demineerijate kohta midagi sarnast öeldes väga hoolikalt järgi mõtlema.

6. Miljoni dollari lubamine on show ja reklaamtrikk. Oma valik kas uskuda seda või ei, aga riigi poolt ametlikult sellisele asjale reageerimine oleks sobimatu ja naeruväärne.


Lisaks veel - Teeledega on probleeme, aga ma ei saa aru, mida mõeldakse kui seda soetust korruptiivseks vms nimetatakse. Korruptsioon eeldab, et keegi saab tehingust isiklikku kasu. Keda praegu kasu saajana silmas peetakse? Autodel on ilmnenud vead, tootjafirma peab need garantiikorras kõrvaldama ja see läheb talle väga palju maksma. Kannatab nii tellija kui ka tootja.
Lisaks on tootja minuteada jäänud lepingu tähtaegade täitmisega hätta ja sellest tulevalt ähvardavad neid omakorda leppetrahvid.
Ma saaks aru, et kui kalli raha eest ostetakse ilma konkursita kehvad autod, et see on kellelegi kasulik. Aga praegu valiti rahvusvahelise avaliku korras välja kõige soodsam pakkumine. Kas kõige soodsama hinna järgi tootja valik on korruptiivne? Kas tootjapoolne praak on korruptiivne? Kas vea garantiikorras kõrvaldamine on korruptiivne?
skeptikkk
Postitusi: 4
Liitunud: 14:16, 08 09 2007
Kontakt:

Postitus Postitas skeptikkk »

Laaniste kirjutas:Selle teemaga pöördusid skeptikud ka Siseministeeriumi poole ja me uurisime teemat veidi lähemalt. Sisemin vastus on näha ka skeptikute kodulehel. Vastuse koostamiseks tuli tausta uurida rohkem, kui selles kirjas näha ja minu poolt paar kommentaari selle teema kohta:

1. Ei maksa oma veendumusi kujundada ajaleheartiklite põhjal. Seda enam et info demineerimiskeskuse varustuse kohta on asutusesiseseks kasutamiseks, st ajakirjanikul ei ole võimalik saada täies mahus infot, kuid ta on ikka mingi artikli oma äranägemise järgi kokku pannud.
Samuti on kogu info, mis on skeptikute seisukohtade aluseks, pärit USA ajakirjandusest. USA ajakirjanduses olev viide "ametlikule uuringule" on tegelikult viide teisele ajakirjanduslikule allikale, mis omakorda viitab "uuringule". Väidetavat uuringut ennast pole keegi näinud.
Arvamusi võib ajaleheartiklite baasil kujundada küll, samuti infot koguda. Ja ometi pole asi mitte niivõrd ajaleheartiklites, varjatud testitulemustes, vaid lihtlabases füüsikas.

Sniffex on 'moderniseeritud' nõiavits, ei midagi muud. Sellel ei ole vooluallikat, mis annaks toidet väidetavale gaase analüüsivale protsessile.

Füüsika ei põhine ajaleheartiklitel ja ei sõltu ka kellegi usust või uskumatusest nõiavitsa (Sniffexi) toimesse.

Kuidas Sniffexit testitud on, võib videote pealt vaadata:
http://sniffextest.blogspot.com/
2. Demineerimiskeskus ei osta oma varustust pimesi. Teatakse, mida kasutavad teiste maade demineerijad ja enne ostmist testitakse seadmeid koostöös teiste asutustega, sh näiteks kapoga. Testide tulemused on fikseeritud, kuid need pole avalikud dokumendid ja siin foorumis nendest ei saa rääkida.
Palju sõltub testi protokollist, pimendusest, kontrollpanuste olemasolust jne. Olles küll mitte tutvunud konkreetselt selle testi asjaoludega, julgen positiivse tulemuse olemasolu korral väga kõvasti kahelda, kas vajalikud kontrollmeetmed ikka võeti arvesse. Kas testimise juures oli mõni füüsik ja/või psühholoog, kel sedalaadi "sensoorsete" testide kogemus oleks?

See pole muidugi esimene ega kahjuks ka viimane kord, mil suured inimesed lapsikutele järeldustele jõuavad. Näiteid võib teaduse ajaloost leida rohkem kui üks (N-kiired, külm tuumasüntees kodukeldris jne)

Kas ametlike kanalite kaudu oleks võimalik seda Eestis sooritatud testi akadeemiliseks kasutamiseks kätte saada ja anda füüsikutele (teadlastele) hindamiseks? Seda muidugi meie kõigi turvalisuse huvides, sest kui see riist on see, milleks mina ja paljud teised inimesed seda peavad, siis on see potentsiaalselt ohtlik ja tuleks käibelt kõrvaldada, enne kui mingi suurem jama kaela tuleb, mil nagunii põhjalikuks uurimiseks läheks.

Selle kapo vihje võtan teadmiseks ja toimin vastavalt.

Kui aga kohalik test oli eeskujulikult korraldatud ning tulemused ausalt positiivsed, siis oleks põhjust teatud arusaamad füüsikast ja keemiast ümber sõnastada ning Nobeli preemiale järgi minna. Ilma naljata, muuseas.
3. Fotol ei ole Stan Reber. Ma arvan, et fotol olev isiku nime pole vaja siin foorumis välja tuua, kuna ta pole avaliku elu tegelane. Usun, et kõik Põhja-Eesti päästajad, kes on suuremate demineerimisalaste sündmustega viimase 15a jooksul kokku puutunud, teavad fotol olevat inimest väga hästi ja ei kahtle ta pädevuses.
OK
4. Stan Reberist sai USA firma kontaktisik Baltimaades peale seadme soetamist. Seadme soetamise ajal ei olnud ta firmaga seotud. Olen nõus, et tema firmaga seotud olemine ei ole kõige korrektsem lahendus, kuid samas on ta ka koosseisuväline töötaja, mitte ametnik. Petiseks tembeldamise võiks siiski tagasi võtta.
Pole küll minu asi õiendada, aga minu kogemus näitab, et ka täiskasvanud ja igati austusväärsed inimesed, kes on palju head ja kasulikku teinud, võivad mingitel asjaoludel mingite asjadega sügavalt eksida. Seda võib meie kõigiga juhtuda ja see on inimlik. Sama inimlik on ka oma vigu tunnistada, eriti olukorras, kus tegemist on küsimusega, mida saab teaduslikult uurida (mitte kas jumal on olemas või mitte) ja eriti veel selles olukorras, kus kaalul võib olla iseenda ja kaaskodanike elu ja tervis.
5. Vaevalt, et päästjad tahaksid kuulda demineerijatelt süüdistusi stiilis "te ei tunne oma tehnikat ja ei oska kustutada". Ma arvan, et päästjad peaks demineerijate kohta midagi sarnast öeldes väga hoolikalt järgi mõtlema.
~
6. Miljoni dollari lubamine on show ja reklaamtrikk. Oma valik kas uskuda seda või ei, aga riigi poolt ametlikult sellisele asjale reageerimine oleks sobimatu ja naeruväärne.
Ilmselt ei tunne te asja, seega selgitan. See miljon dollarit on reaalselt olemas ja sellele võib järgi minna iga isik, kes nt Sniffeksiga lõhkeainet oskab leida. Kontrollitud tingimustes, muidugi. Olen nõus, et riigiasutus sellistele ettepanekutele ei pea reageerima, aga võtke siis ise eraisikuna asi ette, kui usk Sniffexisse nii suur on.

Lisaks veel - Teeledega on probleeme, aga ma ei saa aru, mida mõeldakse kui seda soetust korruptiivseks vms nimetatakse. Korruptsioon eeldab, et keegi saab tehingust isiklikku kasu. Keda praegu kasu saajana silmas peetakse? Autodel on ilmnenud vead, tootjafirma peab need garantiikorras kõrvaldama ja see läheb talle väga palju maksma. Kannatab nii tellija kui ka tootja.
Lisaks on tootja minuteada jäänud lepingu tähtaegade täitmisega hätta ja sellest tulevalt ähvardavad neid omakorda leppetrahvid.
Ma saaks aru, et kui kalli raha eest ostetakse ilma konkursita kehvad autod, et see on kellelegi kasulik. Aga praegu valiti rahvusvahelise avaliku korras välja kõige soodsam pakkumine. Kas kõige soodsama hinna järgi tootja valik on korruptiivne? Kas tootjapoolne praak on korruptiivne? Kas vea garantiikorras kõrvaldamine on korruptiivne?
Jätan teistele arutada...
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Postitus Postitas Laaniste »

Ei hakka enam pikalt sõna võtma, aga üks huvitav asi tuli veel meelde, mida "fotol olev isik" mulle selle seadme kohta ütles - kõik meie vanad demineerijad, kes seda seadet esimest korda nägid, ei uskunud, et selline asi töötada saaks. St ka demineerijad ise on olnud väga skeptilised, kuid millegipärast on nad seadet testides oma arvamust muutnud.

Eelmise postitusega ei olnud minu eesmärk seda konkreetset toodet "reklaamida", tahtsin lihtsalt veidi asjade tausta selgitada.
Kasutaja avatar
kalifa
Postitusi: 928
Liitunud: 06:37, 17 02 2006
Asukoht: endine Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas kalifa »

Eks pärast järjekordseid "Pommiähvardusi" ole näha , kas tulevad võluvitsad või kodused pommikoerad objekti üle kontrollima.
Veel üks hea moodus on leitud: ootamisest tüdinud politseinik, kes lihtsalt läheb ja võtab kahtlase koti ära ning viib prügikasti, siis saavad kõik laiali minna!
Minu arvates pildil olev isik enam kohale ei tule, vaid istub juba juhtkonna kabinetis- eks "hea varustus" võimaldab ka inimesi sündmuskohal kokku hoida!
mõtetes olen veel Teiega!
skeptikkk
Postitusi: 4
Liitunud: 14:16, 08 09 2007
Kontakt:

Postitus Postitas skeptikkk »

Mis mõttes 'proovisid'?

Kui prooviti sedasi, et pandi lauale granaat ja võluvits selle lõhkeaine kohalolu 'näitas', siis antud juhul ei näidanud katse mitte lõhkeaine kohalolu, vaid vitsahoidja ideomotoorikat - lihasliikumisi, mida meel ei kontrolli.

Ja mis mõttes 'töötas'?
Keegi ilmselt ei kahtle, et ka pajuvitsast tehtud nõiavits võib päris muljetavaldavaid poognaid teha, kuid iseküsimus on see, kas ja mida ta näitab.

Kui teha aga sedasi, et panna ritta 10 karpi, millest ühes on päris lõhkeaine ja üheksas nt liiv, siis ma söön oma mütsi ära, kui tulemus erineb oluliselt juhuslikkusest. Ja peale seda võib ka Randi miljonile dollarile järgi minna.
skeptikkk
Postitusi: 4
Liitunud: 14:16, 08 09 2007
Kontakt:

Postitus Postitas skeptikkk »

Kordan, et ideomotoorne efekt, mis nõiavitsa liikuma paneb, võib olla vägagi muljetavaldav ning petta ära ka kogenud ning elutarku inimesi, kui selle efekti olemasolust kuuldud pole.

Siit pääseb ligi videolõigule, kus vitsandust uuritakse ja ideomotoorset efekti seletatakse:
http://vvi.onstreammedia.com/cgi-bin/vi ... everywhere

Saatelõigus esinenud psühholoog Ray Hyman vastab vaatajate küsimustele:
http://www.pbs.org/safarchive/3_ask/arc ... hyman.html

Ja siin pikem artikkel ideomotoorsest efektist:
http://www.quackwatch.com/01QuackeryRel ... motor.html

Kui Päästeametil ja pommimeestel oleks julgust ja tahtmist, siis mina olen nõus eri ülikoolide teadlasi kokku ajama, et läbi teha aus pimendatud katse Sniffexi toimimise kohta. Üht võimalikku katseprotokolli võib ülal viidatud videolõigus näha. Kas leidub mehisust oma võimalikke vigu tunnistada või peidetakse oma seekordset rumalust jätkuvalt ametkondliku salastatuse taha?

Tegijal juhtub nii mõndagi, see on selge ja andestatav. Kui aga oma eksimust jätkuvalt õigustatakse ning keeldutakse asjasse objektiivsete meetoditega selgust toomast, siis on see märk ohtlikust ignorantsist, mis või kellelegi kunagi elu või tervise maksta.

Arvan jätkuvalt, et Sniffex ei saa töötada nagu selle tootjad väidavad, kuna selle väidetav tööpõhimõte on vastuolus tuntud füüsikaseadustega. Sniffex on ohtlik seade, kuna see ei tööta, võib anda valepositiivseid ja vanenegatiivseid vastuseid liiga sagedasti ja ennustamatult ehk juhuslikult, ja tuleks käibelt kõrvaldada. Meie julgeolek on kompromiteeritud, kui teame, et selline nõiavits professionaalsete demineerijate aktiivses kasutuses on.

Loodetavasti ei ole see seade siiski kunagi üksi pomme tuvastamas, aga ikkagi tuleks kasutud ja toimimatud vahendid panna näiteks muuseumisse teistele hoiatuseks, mitte aga hoida aktiivses kasutuses kui pädevad seadmed.

Sniffex oleks umbes nagu altar kiirabiautos hingamisaparaadi asemel.

Kas oleks siin foorumis hakkajaid, et ühisjõul nõuda Sniffexi asjus selgust ning seadme kõrvaldamist aktiivkäibest, kui objektiivse katse käigus selgub selle toimimatus?
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Postitus Postitas Doktor »

1. Ei maksa oma veendumusi kujundada ajaleheartiklite põhjal. Seda enam et info demineerimiskeskuse varustuse kohta on asutusesiseseks kasutamiseks, st ajakirjanikul ei ole võimalik saada täies mahus infot, kuid ta on ikka mingi artikli oma äranägemise järgi kokku pannud.
Samuti on kogu info, mis on skeptikute seisukohtade aluseks, pärit USA ajakirjandusest. USA ajakirjanduses olev viide "ametlikule uuringule" on tegelikult viide teisele ajakirjanduslikule allikale, mis omakorda viitab "uuringule". Väidetavat uuringut ennast pole keegi näinud.
Hr. Laaniste kui keegi s.h. siseministeerium ei ole seda uuringut näinud, siis Te vist ei saa ka öelda, et Te uurisite seda "tausta rohkem". Ometi on just ministeeriumil küllaga võimalusi ja vahendeid järelpärimiste tegemiseks.
4. Stan Reberist sai USA firma kontaktisik Baltimaades peale seadme soetamist. Seadme soetamise ajal ei olnud ta firmaga seotud. Olen nõus, et tema firmaga seotud olemine ei ole kõige korrektsem lahendus, kuid samas on ta ka koosseisuväline töötaja, mitte ametnik. Petiseks tembeldamise võiks siiski tagasi võtta.
Tänan Teid hr. Laaniste. Kuivõrd eestis keehtib süütuse presumptsioon, siis võtan oma sõnad tagasi ja nimetan antud isikut kaheldavate funktsioonidega toote müügiesindajaks. Tõepoolest saab kedagi petiseks nimetada alles kohtuotsuse järel.

Hr. Reber saab olla vaid "koosseisuväline", sest avalikus teenistuse töötajad peavad olema Eesi Vabariigi kodanikud. Seega ei ole õige jätta muljet juskui saaks teda ka ametnikuna tööle võtta. Praktika kus teenistuse töötajad müüvad päästeteenistusele mingeid tooteid või teenuseid on tavaline praktika. Interfire, op. sõidu koolitus jmt. peaksid näideteks sobima.
5. Vaevalt, et päästjad tahaksid kuulda demineerijatelt süüdistusi stiilis "te ei tunne oma tehnikat ja ei oska kustutada". Ma arvan, et päästjad peaks demineerijate kohta midagi sarnast öeldes väga hoolikalt järgi mõtlema.
Kust te selle välja lugesite? Kogu eelenvas teemas oli juttu füüsikaseadustega vastuolus olevast töövahendist. Ja palun mitte ekstrapoleerida minu seiskohti kõigile päästjatele. Minu isikliku arvamuse kohtaselt võivad demineerijad päästjaid kritiseerida.
Lisaks veel - Teeledega on probleeme, aga ma ei saa aru, mida mõeldakse kui seda soetust korruptiivseks vms nimetatakse. Korruptsioon eeldab, et keegi saab tehingust isiklikku kasu. Keda praegu kasu saajana silmas peetakse? Autodel on ilmnenud vead, tootjafirma peab need garantiikorras kõrvaldama ja see läheb talle väga palju maksma. Kannatab nii tellija kui ka tootja.
Lisaks on tootja minuteada jäänud lepingu tähtaegade täitmisega hätta ja sellest tulevalt ähvardavad neid omakorda leppetrahvid.
Ma saaks aru, et kui kalli raha eest ostetakse ilma konkursita kehvad autod, et see on kellelegi kasulik. Aga praegu valiti rahvusvahelise avaliku korras välja kõige soodsam pakkumine. Kas kõige soodsama hinna järgi tootja valik on korruptiivne? Kas tootjapoolne praak on korruptiivne? Kas vea garantiikorras kõrvaldamine on korruptiivne?
On suhteliselt huvitav, et Teie korruptsioonist rääkima hakkasite. Mina oma esimeses postituses korruptsioonist ei rääkinud. Ütlesin vaid Teele päästeautode hange on väga sarnane. Arvan, et peaksin selgitama miks ma nii arvan s.t. milles ma näen sarnasusi.
  • Ostmise otsustamine on mõelmal juhul saladus;
  • Isikud kes otsustasid on teadmata;
  • Isikud kes testisid ja hindasid ja mõtlesid on teadmata;
  • Osteti töövahend millel on tõsiseid puudujääke (Teelel näiteks tagumiste pukseerimisseeklite asukoht) või töövahendi tööpõhimõte on vasuolus füüsikaga (Sniffex).
Hr. Laaniste, ma tean Teid olevat päästeinseneri ja küsin lihsalt ja ilma naljata:" Kas Te oleksite hea ja seletaksite kuidas see seade töötab"? Tootja kodulehel on kirjas
The energy source in Sniffex creates an excite signal, unique for this method of detection. A two-point interference field has a line of prominence along an axis between the source signal and the target material. Using this approach of detecting an interference field pattern an operator can identify the presence of nitrous oxide radicals. Determining the line of prominence gives direction to the material; and its location is achieved through triangulation. Two or three measurements from different directions are required for precise location of a target. In addition to being able to detect explosives in open areas, Sniffex can penetrate concrete as well as metals structures, containers, and vehicles.
Palun ärge pugege salastatuse loori taha. Töö põhimõte on tootja kodulehel avalikustatud.
Viimati muutis Doktor, 19:07, 09 09 2007, muudetud 1 kord kokku.
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.
skeptikkk
Postitusi: 4
Liitunud: 14:16, 08 09 2007
Kontakt:

Postitus Postitas skeptikkk »

Hea Doktor,
palun pange Sniffexi jutule ka allikaviide juurde.

Aga mis asi see 'energy source' on? Minuteada pole Sniffexi sees mittemingisugust energiaallikat. Energiaallikat ei mani ka kasutusjuhend:
http://tasc.bg/images/Manual.doc

Kas Laaniste, kes nähtavasti on seda vidinat oma käes hoidnud, võiks öelda, kas ja milline energiaallikas selle sees on?
kert.
Postitusi: 121
Liitunud: 21:43, 15 05 2006
Asukoht: Põhjas...
Kontakt:

Postitus Postitas kert. »

Viidatud Blogi esimeses videos ju väidetakse, et energia tuleb kasutaja kehast ja samuti toimib keha ka antennina :)
Sadagu või tõrva, kui kõlavad kellad, siis sõidame välja...
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Postitus Postitas Laaniste »

Rahu, härrased :)

Doktor - Teeledest ja korruptsioonist rääkides mõtlesin ma Postimehes ilmunud artiklit ja seal avaldatud sõnastust.

Mis puudutab skeptiku palvet siis ma uurin demineerijatelt, mida ja kui palju nad on nõus tegema. Ma ei saa midagi lubada ja suurt avalikku showd kindlasti ei tule :)

See konkreetne seade ei ole minu eriala ja mul pole mingit mõtet hakata midagi selle detailide kohta selgitama :)
speyactilus
Postitusi: 61
Liitunud: 12:11, 06 02 2006
Asukoht: Viljandi KK
Kontakt:

Postitus Postitas speyactilus »

Mina ei kuuluta ainumast tõde ...
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Postitus Postitas Doktor »

Mida demineerijad vastasid? Tänaseks on juba rohkem kui nädal möödas.

Kasutusjuhend väidab, et seade teeb kindlaks dilämmastikmonooksiidi radikaalide olemasolu välisõhus.
works on the basis of its ability to detect the presence of nitrous oxide (free) radicals within its effective range.
Nitrous oxide tähendab inglise keeles just seda ainet. Keemiline valem on N2O, kuivõrd foorum ei võimalda alaindekseid kuvada, siis tuleb seda nii kirjutada. Omapärane on see, et see seade teeb kindlaks mitte oksiidi ennast vaid selle radikaali. Radikaali tekkimist võib näha järgneval joonisel.Pilt
Oksiidi enda poolväärtus aeg on 5 minutit. Elusorganismides loetakse NO poolväärtus ajaks 3-30 sekundit. Seda aga elusorganismides. Välisõhus reageerib see väga hästi hapnikuga tekitades lämmastikdioksiidi. Mõned ehk mäletavad veel Maardu keemiakombinaadi kohal hõljunud "rebasesaba". Seega teeb see seade kindlaks ainet, mida välisõhus esineb tühistes hulkades. Oletada võib, et kõikjal kus monolämmastik monooksiidi (NO) mingi vorm (näit. NO2, N2O, NOCl) eksisteerib tekib pidevalt ka lämmasitk oksiidi ennast. Iseküsimus on kui palju seda tekib. Ja kui seda ainet ka tekib reageerib see kiiresti ja lakkab olemast see aine. Oletame siiski, et seade suudab radikaale kindlaks teha. Ja seda juhendis lubatud 100m raadiuses. Kohe tõstatub aga uus probleem, nimelt on sellel seadmel suur valepositiivsete signaalide potentsiaal. Mõned näited, tervishoiu asutustes on N2O (naerugaas) laialt kasutuses. Põllumehed väetavad kümneid hektareid põlde ammooniumnitraadiga. Lisaks kõigele on see kasvuhoonegaas, mida mõnel pool paisatakse õhku lämmastikhappe tootmisel. Niisiis kuidas saab olla kindel, et seade teeb kindlaks lõhkeaine?
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.
Laaniste
Postitusi: 55
Liitunud: 11:27, 09 06 2006
Asukoht: Tln
Kontakt:

Postitus Postitas Laaniste »

Kuna "pildil oleva isik" on hetkel puhkusel, siis sain temaga ainult põgusalt rääkida. Kui ta tööl tagasi on, siis saan lisainfot anda.

Edasine jutt läheb küll teemast välja, aga keemiast meeldib mulle ikka rääkida :)
Doktor, see joonis ei selgita tegelikult vaba radikaali tekkimist N2O molekulist, vaid näitab laengute ümberpaiknemist molekulisiseselt. Tegemist on tasakaalulise protsessiga, st laengud (elektronid) paiknevad küll molekulis ringi, aga keemiline side N ja O vahel ei katke (vaba, st ilma sidemeta elektroni ei ole). Nii võrrandi vasakul ja paremal poolel on võrrandiks siiski N2O.
Vaba radikaali tekkimisel keemiline side N ja O vahel katkeb ja radikaali võrrandiks ei ole mitte N2O vaid molekul laguneb, eralduvad NO ja N, millel mõlemal on üks vaba (ilma sidemeta) elektron.
Doktor
Postitusi: 1307
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Postitus Postitas Doktor »

Kõiki asjaolusid arvesse võttes peaks kõneks olnud isik juba ammu puhkuselt tagasi olema. Ma ei anna pead, kuid mulle tundus, et nägin kõneks olevat isikut 6.12.07 Tartus. Nii ehk teisiti ehk oleks aeg see Sniffex proovile panna. Lõhkeaine toon isiklikult kohale kui seda kuskilt mujalt võtta pole. Ja skeptikud on ka vägagi nõus osalema. Ahjaa kui see asi töötab on neil ka 10000 krooni kaasas, mille demineerijad oma isiklikuks tarbeks kulutada võivad.
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist