Kiivri- ja roobavärvid

Siin arutleme teemadel, mis puudutab meie varustust. Raadiojaamadest hansalauani, joatorust autodeni.
Suletud
Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Kiivri- ja roobavärvid

Postitus Postitas Doktor » 16:08, 04 05 2006

Kas kusagil on kirjas, millistele asjameestele millise värviga kiivrid ja roobad selga antakse :?

Mart Haljaste
Postitusi: 4
Liitunud: 18:53, 24 04 2006
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Mart Haljaste » 07:57, 06 05 2006

päästeteenistujatele väljastatavate kiivrite ja roobade värve ei reguleeri hetkel riiklikult mingi muu õigusakt kui suuliselt kokkulepitud põhimõte, et jagatakse järgmiselt:
päästja - rooba sinine, kiiver must või järelhelenduv (üldine suund võetud viimase poole)
meeskonnavanem/rühmapealik - rooba sinine, kiiver sinine
komandopealik - rooba sinine, kiiver punane
operatiivkorrapidaja - rooba jope punane, kiiver hetkel kasutuses nii punane kui oranž
päästekeskuste vastutavad ametnikud - rooba joped punased või kollased, kiivrid kollased
päästeameti ametnikud - kannavad eraldusveste või pästeameti tunustega jopet jne, kiiver valge.

Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Postitus Postitas Doktor » 10:22, 06 05 2006

Tänan vastuse eest. :D

reinuvader
Postitusi: 77
Liitunud: 09:33, 23 03 2006
Asukoht: valgamaa
Kontakt:

Postitus Postitas reinuvader » 09:31, 09 05 2006

Tere!Üks väike küsimus"mis värv on "JÄRELELENDUV"?See kiivrite eristamise jutt on vist selline lihtsalt jutu tase,sest paljud komandod veel hum-abi(rootsi-norra-saksa)kiivrites ja seega värvid täiesti suvalised.Aa küsin veel,et kas tegelikult on ka mingi nn jututasemel paika pandud ka kuppude süsteem vastavalt ametikohale,et kas nt al v-vanemal on mingi kupp või pole?

Mart Haljaste
Postitusi: 4
Liitunud: 18:53, 24 04 2006
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Mart Haljaste » 18:23, 09 05 2006

Püüan siis veel vastata...
Järelhelenduv on selline värv, mis pimedas helenduv. Tavavalguses selline kollakas värvus. Sellist kiivrit kandes on näiteks suitsusukelduvat päästjat ka pimedas suhteliselt hästi näha. Seda ennekõike turvalisuse huvides muidugi. Käesoleval hetkel on kõik viimastel aastatel soetatud päästjate kiivrid olnud just järelhelenduvad HEROS kiivrid.

Teiseks nn kuppude süsteem... Hetkel on kehtiv Vabariigi Valitsuse 6.detsembri 2000.a määrus nr 409 "Tuletõrje- ja päästetöötajate ning Väike-Maarja Päästekooli õpilaste ja Sisekaitseakadeemia päästekolledži üliõpilaste vormiriietuse kirjeldus ja kandmise tähtajad", kus §21 lõike 7 kohaselt on meeskonnavanemal 1 väike tärn. Link siia juurde:
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=72508
Eelnõu staadiumis on ka uus nn "vormimäärus", kus samuti kupud paika pandud ning hetkel ka seal alates meeskonnavanemast kupud kirjas.
Kena kevadet

reinuvader
Postitusi: 77
Liitunud: 09:33, 23 03 2006
Asukoht: valgamaa
Kontakt:

Postitus Postitas reinuvader » 10:43, 11 05 2006

Lp:hr Mart Haljaste!arendaks seda teemat nats edasi.tead Sina ja tean mina,et seadused on kirjutamiseks-täitmiseks...kuid nagu meil päästeteenistustes ikka tavaks...vaid kirjutamiseks või teadmiseks võtmiseks....täitmine...no seda vaadaku ise keegi kuidas saab.no riietuse ja kiivrite ja kuppude osas on see küll nii.esiteks....on minu nägemist ja kogemusi mööda enamus eesti tõrjujate kiivritest just valged e järelhelenduvad valged(mitte mustad või sinised...ka minulgi),teiseks....saatsid riiete kandmise korra ja aegumis tähtajad....seegi ei kehti ju,sest minul ja mu komandos kandsid mehed ühte komplekti aastaid(nii kaua kui lihtsalt räbaldusid selga ära...mehed enam ei pannudki selga)aga kui uusi küsisime....siis öeldi meile tuttavad sõnad EI OLE!(eelmise kuu lõpp saime uued...peale 3a!)kolmandaks...kupud(mitte,et need nüüd ülivajalikud oleks)aga...mina pole veel näinud mehi eestis....kes al v-vanemast kuppe kannaks(pole sugugi esimene päev tul tööl)vb kuskil kesk-või tal pool....lõuna-eestis seda pole...aga seadus on väljas.huvitav kellele see kehtib?no neid temasid on veelgi...aga alustame nendest!

Vana pealik
Postitusi: 52
Liitunud: 10:34, 25 01 2006
Asukoht: Järva
Kontakt:

Seadused

Postitus Postitas Vana pealik » 16:21, 11 05 2006

Reinuvaderil on osaliselt õigus. On olemas kirjutatud seadused, mis enamikus on lihtsalt kellegi linnukese jaoks ja on olemas kirjutamata seadused, mis on tunduvalt kehtivamad ja võib öelda, et ausamad. Elu paneb ise tihti asjad paika. Päästeteenistus tervikuna on selles osas Eestis lipulaev, et suur osa seadusi, määrusi on ajale ammu jalga jäänud. On selleks siis riietus või tuleohutust puudutavad aktid.
Üks asi on raha, aga hoopis teine suund on siin lihtsalt korraldamatus. Keegi täpselt ei tea, keegi ei mäleta ja keegi on kuhugi mingi paberi kaotanud. Just selline mulje jääb kõrvalseisjale tervest teenistusest.
Toon lihtsa näite elust - inspektor saabus viljakuivatit kontrollima oktoobris, siis kui kuivati juba seisis. On sel asjal eriline mõte? Igal juhul omanikud pidasid tükk aega peenikest naeru, et ehk päästjad ei tea millal vilja võetakse.
Ausus on hinnas

Mart Haljaste
Postitusi: 4
Liitunud: 18:53, 24 04 2006
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Mart Haljaste » 17:27, 15 05 2006

Austatud reinuvader
Esiteks: Järelhelenduvad kiivrid ei ole mitte samad, mis valged kiivrid ja kui järelhelenduvad kiivrid on väljastatud päästjatele, siis ongi ju täpselt nii kuis peab. Valgel ja järelhelenduval värvil on oluline vahe.
Teiseks: Oma kirjas väidad, et "KANDSITE riiete ühte komplekti aastaid. Eelmine kuu saite uued." Päästeameti poolt on viimased 2 aastat ostetud igale päästjale komplekt vaheriietust aastas. Seega ka siin olukord viimastel aastatel tunduvalt paranenud. Kui kuskil komandos on päästjatele vaheriietus väljastamata, siis soovin tõesti teada juba konkreetset komandot ja meest, kes kannab isiklikku riietust või paariaastavanust komplekti uue puudumise tõttu.
Kolmandaks: kuppude kandmise osas on valik igaühe enda teha. Ja olgem ausad, dressipluusile on kuppe raske õlgadele panna... Kui on väljastatud mõni riietusese, millel on ettevalmistus õlakute kasutamiseks, siis üldjuhul ka neid kantakse. Ma loodan, et “v-vanema” all pidasid silmas meeskonnavanemat.

Austatud Vana pealik
Seadusi ja määrusi ei tehta kindlasti mitte “kellegi linnukese” pärast. Päästeala on Eestis hetkel üks kiiremini arenevaid valdkondi ja seega on tõesti tekkinud olukord, kus mõningad õigusaktid on ajale jalgu jäänud. Kuid see ei tähenda, et neid ei peaks järgima või et nüüd ei saa enam üldse kohe tööd teha. Ka päästealal on kindlasti prioriteetsed valdkonnad ja veel prioriteetsemad valdkonnad. Iseasi, kui palju on päästeala valmis kõiki neid vlmivaid seadusi, määrusi, töökorraldusjuhendeid jne ise vastu võtma.

Lugupidavalt,
Mart Haljaste

reinuvader
Postitusi: 77
Liitunud: 09:33, 23 03 2006
Asukoht: valgamaa
Kontakt:

Postitus Postitas reinuvader » 09:50, 16 05 2006

Lp:Mart Haljaste!tänan,et vastad ja teemat arendad.no kõige tähtsam ongi ikka see,et meestel üldse kiivrid peas on-oleks(mis värvi polegi vast kõige olulisem)samas kas valge...või natuke(kreemikam valge)siin ju küll olulist vahet pole,aga noh las olla.teiseks-kolmandaks:riided-vot nüüd läheksin mina libedale teele kui otseselt välja ütleks mis koha komandos on probleemid riietega(juba pikemat aega),sest ei taha,et ülemused mind nagu härjad punast rätti nähes käituma hakkaksid.kuid tõsi on see küll,et 3a kanti just neid samu vaheriideid mis jagati kätte natuke enne suurt "varese"õppust ja nt minu abikaasa lihtsalt keeldus neid enam lappimast ja parandamast,sest sitast(vabandage väljendust)ikka saia ei tee.tõele vastab muidugi ka see,et nüüd siis meil uued seljas ja rõõmu kui palju!mis puutub kupudesse ja nende paneku võimalustesse siis minu teada oli juba neil dressidel mis vahepeal kanti õlakute kohad olemas....kuid ei ole minu silm veel näinud,et kuskil seal alates v-vanemast kellelgi miskit peal oli või on.samas on veel komandosi kus siiani on lahingriieteks rootsi-soome hum abi riided ja kiivrid.endagi hum abi lahingriided saatsin väljateenitud pensionile alles eelmine aasta!aga noh see kõik on niisama väike kurtmine,sest riided,tehnika,masinad võivad ja lähevad aina paremaks......kuid kui varsti polegi enam kedagi kes nendega töötaks või masinas oleks...siis on see eelnev jutt väike mure suure meeste puuduse ja jätkuva minnalaskmis meeleolus.edu meile kõigile!

Vana pealik
Postitusi: 52
Liitunud: 10:34, 25 01 2006
Asukoht: Järva
Kontakt:

Imelik

Postitus Postitas Vana pealik » 19:02, 16 05 2006

Hr. Haljaste - teie vastus on hea, aga kahtlen asja tõesuses. Tuleohutust puudutavaid seadusi, määrusi ei lähe vaja mitte ainult päästjatele vaid eelkõige tervele ühiskonnale. Kui aga üks õigusakt räägib teisele vastu siis on raske isegi juristil asjast aru saada.
Üks suur probleem on süsteemis ikka. Nagu Reinuvader mainis, et ei ole soovitav öelda ausalt tõde mõnele juhile sest siis ei ole head loota. Miks see päästesüsteemis nii on??
Samuti on ammu teada, et tegelikult ei teata Tallinnas ega keskustes siiamaani millises seisus kusagil meeste varustus on. Olgu siis tegu vaheriietuse või tulekustutusriietusega.
Lõpetuseks - kui nii "kiiresti" edasi areneme siis pole varsti tõesti enam kellega te töötate. Lubadused on ammu üle piiri läinud. Mehi, kes tahaks tööd teha päästesüsteemis on, aga millegipärast tehakse peaaegu kõik, et parimad päästjad lahkuks sest jutt mida räägitakse meeste ees on üks, aga edaspidine tegevus hoopis teine
Ausus on hinnas

Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Postitus Postitas Doktor » 06:44, 17 05 2006

Kolleegid, jutt hakkab teemast väga mööda minema.

Vana pealik
Postitusi: 52
Liitunud: 10:34, 25 01 2006
Asukoht: Järva
Kontakt:

Õige

Postitus Postitas Vana pealik » 13:58, 17 05 2006

Õige küll, selle teemaga see jutt läheb juba mööda. Peaks lukku panema
Ausus on hinnas

Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline