Nõmme tuletõrje 100

Kõik mis meeles ja vääriks jäädvustamist. Kirjuta oma lugu.
Vasta
sosku
Postitusi: 334
Liitunud: 20:42, 21 12 2006
Asukoht: Tln.
Kontakt:

Nõmme tuletõrje 100

Postitus Postitas sosku »

Selline lugu siis ajalehes. Ehk on veel vara küsida, aga ikkagi. Kas 100 puhul mingi pidulikum tseremoonia ka toimub? Rongkäik või midagi sellist?

4. veebruaril avati Nõmme muuseumis näitus «100 aastat tuletõrje asutamisest».

Näitus annab ajaloolise ülevaate tuletõrje arengust Nõmmel. Sõnas ja pildis kirjeldatakse tuletõrjeühingu tegevust kuni kutselise tuletõrje loomiseni 1941. aastal.

Tänapäeval on harjutud teadmisega, et riik tagab ja organiseerib päästeteenistuse. Päästekomando valvemeeskond peab igal ajal olema valmis sõitma õnnetuskohale ja tagama elanikkonnale turvatunde. Sada aastat tagasi ei eeldanud keegi, et riik või omavalitsus peaks meid tuleohu eest kaitsma. Head ettevõtmised said alguse hoopis kodanikualgatuse korras.

1910. aastal otsustasid aktiivsemad Nõmme elanikud asutada vabatahtliku tuletõrje. Koostati tuletõrjeseltsi põhikiri ja saadeti see Eestimaa kubernerile kinnitamiseks. Selti juhatus komplekteeris meeskonna ja muretses tuletõrjevarustust. 1912. aastal asuti ehitama pritsimaja ning tuletõrjujatele telliti vormiriietus ja vaskkiivrid. Keerulistel revolutsiooniaastatel tuli tuletõrjujatel vahetada joatoru püssi vastu ja hoolitseda ka korra tagamise eest.

Vabariigi ajal oli vabatahtlik tuletõrje suurim ja mõjuvõimsaim organisatsioon Nõmmel. 1939. aastal oli tuletõrjes umbes 300 liiget, nende kasutada oli kolm tuletõrjeautot, käsipritse, hüdropulte ja muud tuletõrjevarustust. Mõned väiksematest kustutusvahenditest on vaatamiseks väljas ka Nõmme muuseumis. Vabatahtlikusse tuletõrjesse kuulusid erinevate elualade inimsed, olenemata rahvusest. 1931. aastal loodi ühingu juurde ka naistuletõrje. Huvitav fakt on see, et Nõmme tuletõrje oli ainuke Eestis, kus naistuletõrjujad suutsid täiesti iseseisvalt käsitseda tuletõrjeautot.

Iseseisev Nõmme tuletõrje kadus koos Nõmme linnaga. 1940. aasta sügisel liideti Nõmme tuletõrjujad Tallinna vabatahtliku tuletõrje ühinguga. 1941. aastal loodi kutseline tuletõrje - Nõmme pritsimajas hakkas ööpäev läbi olema valvemeeskond. Nõukogude ajal jätkas vabatahtlik tuletõrje aktiivselt tegevust. Osaleti kustutustöödel ja tegeleti ennetustööga.

Juubelinäitusel on eksponeeritud Nõmme tuletõrjega seotuid esemeid. Välja on pandud käsiprits ja näeb, millist vormi kandsid tuletõrjujad vanasti. Samuti saab kuulda, kuidas huilgas tuletõrjeauto sireen. /-/

Sander Muhu
Nõmme Sõnumid nr. 3 - 2010
sosku
Postitusi: 334
Liitunud: 20:42, 21 12 2006
Asukoht: Tln.
Kontakt:

Re: Nõmme tuletõrje 100

Postitus Postitas sosku »

Põhja-Eesti Päästekeskuse Nõmme päästekomando tähistab homme, 5. juunil 100. sünnipäeva. Pidupäeva mahub komandolippude õnnistamine, mälestustseremoonia Hiiu-Rahu kalmistul ning vana ja uue tehnika rongkäik.

Sünnipäeva juhatavad kell 14 sisse Põhja-Eesti päästekeskuse direktor Raik Saart ja Nõmme Linnaosa vanem Rainer Vakra. Komando ajaloost räägivad ajaloolased Sander Muhu ja Heiki Perli.

Nõmme ja Lilleküla päästekomandode lippude õnnistamise viib läbi Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sander.

Üritus jätkub vana ja uue tehnika rongkäiguga, mis suundub piki Pärnu maanteed Hiiu-Rahu kalmistule, et seal mälestada tulekahjudes elu jätnud tuletõrjujaid. Rongkäiguliste sammu puhub reipamaks Nõmme muusikakooli puhkpilliorkester.

Komando ruumides on Sander Muhu koostatud näitus Nõmme tuletõrje ajaloost. Vaatamiseks on välja pandud uus ja vana päästetehnika. Muusikalist meelelahutust pakub Nõmme muusikakool.
alexs95
Postitusi: 29
Liitunud: 02:26, 09 11 2009
Asukoht: Tallinn.
Kontakt:

Re: Nõmme tuletõrje 100

Postitus Postitas alexs95 »

Et siis tegevus toimub nõmme komandos?
Ärge mõistke hukka imelikena tunduvate küsimuste eest :D
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline