Hädakutsung raadioeetris ja tööõnnetused

Ilma terviseta pole sul midagi, hoia oma tervist.
Vasta
Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Hädakutsung raadioeetris ja tööõnnetused

Postitus Postitas Doktor » 09:40, 20 07 2011

Olen viimase paari nädala jooksul uurinud tuletõrjes kehtivat tööõnnetusest teatamise korda. Teema juurde viisid mind mitmed Tartu komandos juhtunud tööõnnetused. Nagu osaliselt ka ette teadsin on tööõnnetusest teatamise regulatsioon üldsõnaline ja tuletõrje spetsiifikat mitte arvestav. Esitan järgneva arutluse ametiühingu rubriigis ja teen aü- le ettepaneku hakata selle probleemiga tegelema. Tööõnnetusest teatamist vaatan LõEPK näitel.

Tööõnnetusest teatamine tuletõrje- ja päästetööde käigus
 • Puudub üleeestiline raadiosideprotokoll, mille abil antakse teada hätta sattunud päästjast.
  See on tegelikult üsnagi kurioosne, et 20 a jooksul ei ole antud probleem päästeametile pähe tulnud. Aü võiks teha ettepaneku kehtestada mayday kutsung. Mayday on rahvusvaheliselt tuntud ja aastakümnete jooksul sisse töötanud lennunduses ja laevanduses. Päästeteenistus ei peaks siin asuma jalgratast leiutama.
  http://www.youtube.com/watch?v=hTyv8f-_8Mw
  http://www.youtube.com/watch?v=HlK_FFW8 ... re=related
  Praegune viga saanud päästjast teatamine on nagu pudru ja kapsad. On õnnestunud mõnda sideseannssi ka kuulda. Lisaks võiks kehtida mayday käitumisprotokoll. Näiteks hetkel kui keskus saab mayday ei esita ta tobedaid küsimusi, vaid saadab kohe kohale kiirabi.
 • Puudub reagulatsioon, mis kehtestaks range tööõnnetusest teatamise korra. Praegune ajast ja arust regulatsioon käsib teatada vahetule ülemale või tööandja esindajale. Ja kõik. :roll: Aü võiks teha ettepaneku kehtestada kord, mille järgi viga saanud päästetöötajast tuleb kõiksugu käsuliine kõrvale jättes ja kõiki vahendeid (sh raadio-, telefoni- ja kullerside) teatada otse PTJ- le. Miks? Sest PTJ käsutab resursse, mida saab suunata oma töötaja abistamiseks. Mida rohkem vaheastmeid tuleb läbi käia, seda tõenäolisem on, et kogu info käib alla ja abi saabumine hilineb.
 • Puudub juhis, mille järgi PTJ peaks käituma tööõnnetuse korral
  Ei ole vaja muud kui lihtsat lausete loendit, mis kirjeldab kogu käitumise. Aü peaks taotlema sellise juhendi kehestamist. Esmane on loomulikult päästja abistamine, kuid see lõpeb kolleegide jaoks kas kiirabiautos või siis surnuautos. Mis edasi? Iga viimane kui joajuht peaks teadma:
  • Kellele õnnetusest pärast kollegi sündmuskohalt ära viimist päästeteenistuses teatada?
  • Kuidas registreerida isikute nimed, kes õnnetuse avastasid, abi andsid jne. Asjaosaliste nimed niisiis.
  • Viktoriini küsimus. Kes tuleb seaduse järgi kohale kutsuda kui tuletõrjuja saab surma? Ja ma tean päris kindlasti, et isegi osa P5 ei tea, et surmaga lõppenud õnnetuse korral tuleb kohale kutsuda politsei.
Järgnevates postitustes käsitlen tööõnnetusest teatamist väljaspool päästetöid. Postitusteni... ja ootan vastukaja. Panen siia varsti ka dokumendid.
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.

Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Re: Hädakutsung raadioeetris ja tööõnnetused

Postitus Postitas Doktor » 12:23, 24 07 2011

ohutusjuhend.zip
(296.45 KiB) Allalaaditud 208 korda
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.

Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Re: Hädakutsung raadioeetris ja tööõnnetused

Postitus Postitas Doktor » 15:06, 26 07 2011

Teine ettepanek.

AÜ peaks võiks taodelda ametisisest tööõnnetuste avaldamist. Seda saab edukalt teha ilma andmekaitseseadust jmt seadusi rikumata. Ametil on olemas siseveeb, mis on kohati üsna sisutühi. Kõiks pritsimehed pääseva sinna ligi. Muud polegi vaja kui näidata ära mis tööõnnetuseni viis ja kuidas seda edaspidi vältida. Kirja võib panna ka vigastused kuigi minu meelest piisab kui öelda vaid kas vigastused olid kerged või rasked.

Panen siia kirja ka mälestuskillu NSVLi aegadest. Valdkkond on hoopis teine, kuid näitab, et süsteem siiski toimis. Nimelt olid toonases ENSVs mitmed geoloogiaga (maa koostise uurimine) tegelevad asutused (sh instituudid, puurmasinate remondikolonnid jmt jne). Enamik neist allus vaheastmete kaudu tsentraalselt Moskva vastavatele asutustele. Igasugustest rasketest tööõnnetustes tehti kokkuvõtted ja saadeti allaasutustele laiali. Jah see võis aega võtta kuid. Kujutage ette kui kuskil Sahhalinil juhtus geoloogiga õnnetus. Toonasel arvutivabal ajastul pandi kõik paberile. Ometi, lõpuks jõudis kokkuvõte koos soovitustega ikkagi ka väiksesse ENSVsse. Nagu näha pole mu ettepanek midagi uut ega fantastilist.

Kas prtistimehed teavad mis nende kaaslastega on juhtunud? Vastus on suur ei. Kas on avaldatud põhjused miks on juhtunud õnnetused tuletõrjeautodega? Vastus on ei.

Lõpuks üks praktiline näide. Ca 1,5a tagasi juhtus Tartu komandos raske tööõnnetus. Pritsimees oli auto katusel ja toimetas tööriistakasti juures. Autojuht istus rooli ja soovis masina asukohta vahetada. Kiirenduse ajal kaotas katusel olnud mees tasakaalu ja kukkus pea ees auto pealt alla. Tulemuseks mõlema käe murdunud küünarvarreluud. Mitu kuud haiguslehte jne. Hea et nii läks.

Minu meelest võiks õppida teiste vigadest.
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.

kert.
Postitusi: 121
Liitunud: 21:43, 15 05 2006
Asukoht: Põhjas...
Kontakt:

Re: Hädakutsung raadioeetris ja tööõnnetused

Postitus Postitas kert. » 17:48, 26 07 2011

Igati tervitatavad ideed.

Praeguse korra järgi ei pruugi isegi SSJ-l olla sidet PTJ-ga rääkimata keskusest.

Lisaks raadiosidele võiks kasutusel olla sireenid/autopasunad andmaks päästjatele märku evakueerumise vajadusest.

Näited:

@1:35


@4:40
Sadagu või tõrva, kui kõlavad kellad, siis sõidame välja...

Doktor
Postitusi: 1305
Liitunud: 14:24, 11 01 2006
Asukoht: Kuni Nov ' 07 Tartu Keskkomando
Kontakt:

Re: Hädakutsung raadioeetris ja tööõnnetused

Postitus Postitas Doktor » 21:06, 05 03 2013

Rääkige palun, kas päästeteenistuses on mingi käitumisprotokoll kui käsijaamal sellel punasele nupule vajutada?
Olukord on pisut keerulisem kui esialgu tundub.

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline